Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Unitra si TDA7294


Postări Recomandate

Buna ziua, Dupa ceva experimente cu tda2003 (care mi-au reusit pana la urma) am ajuns la concluzia ca stau cam prost cu teoria :nas: si ceva mai serios e prea mult pentru mine momentan. :rade: Acum ceva vreme am regasit prin pod niste Unitre de 110w (asa scrie pe ele) cu basi de 25, medii de 13 si inalte de 8.5x8.5 cm (masurat de mine). Difuzoarele au "disparut" pe vremea cand eram paralel in acest domeniu.M-am gandit ca niste boxe ca astea nu merita sa stea in pod nefolosite si m-am hotarat sa le readuc la viata. :dans: Problema e ca am un buget foarte limitat pentru astfel de boxe si ma intreb daca o tda7294 per canal va face fata. Daca e in regula am de gand sa la iau de la psc gata asamblate (sunt in regula acele kituri?)Pentru filtraj si redresare m-am gandit la kit125a tot de la psc. Ce condensatori ar trebui sa folosesc? 4700uf la 63v e bine? (poate pe viitor voi trece la ceva pe tranzistori gen fet100) O bucata de kit125a cred ca ajunge pentru 2xtda7294. :nas: La trafo m-am gandit la ceva toroidal cu 2x24v si 120w (ajunge?).Orice potentiometru stereo va fi in regula? (am vazut valori gen 50k, 100k care m-au zapacit)Mentionez ca nu ascult muzica la volume mari si nu o sa forjez boxele.Pentru racirea tda-urilor (despre care am citit ca disipa maxim 32w alimentate la 35v si cu boxe de 8 ohmi)am prin casa 2 radiatoare de procesor despre care cred ca vor face fata. Deoarece bugetul este limitat inaltele si mediile m-am gandit sa le iau tonsil iar basii sal sau velleman (stiu ca nu prea sunt bune...)Credeti ca e in regula?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Buna ziua,

Dupa ceva experimente cu tda2003 (care mi-au reusit pana la urma) am ajuns la concluzia ca stau cam prost cu teoria :nas: si ceva mai serios e prea mult pentru mine momentan. :rade:

Acum ceva vreme am regasit prin pod niste Unitre de 110w (asa scrie pe ele) cu basi de 25, medii de 13 si inalte de 8.5x8.5 cm (masurat de mine). Difuzoarele au "disparut" pe vremea cand eram paralel in acest domeniu.

Pe http://www.hi-end.ro gasesti difuzoarele originale tonsil, ele se potrivesc cel mai bine acelor incinte

M-am gandit ca niste boxe ca astea nu merita sa stea in pod nefolosite si m-am hotarat sa le readuc la viata. :dans:

Problema e ca am un buget foarte limitat pentru astfel de boxe si ma intreb daca o tda7294 per canal va face fata. Daca e in regula am de gand sa la iau de la psc gata asamblate (sunt in regula acele kituri?)

Un singur integrat "scoate" cam 70-80w cu distorsiuni mari, iti recomand varianta in punte

Pentru filtraj si redresare m-am gandit la kit125a tot de la psc. Ce condensatori ar trebui sa folosesc? 4700uf la 63v e bine? (poate pe viitor voi trece la ceva pe tranzistori gen fet100) O bucata de kit125a cred ca ajunge pentru 2xtda7294. :nas:

Minim 10.000uF pe fiecare ramura

La trafo m-am gandit la ceva toroidal cu 2x24v si 120w (ajunge?).

Pentru 2 canale nu ajunge

Orice potentiometru stereo va fi in regula? (am vazut valori gen 50k, 100k care m-au zapacit)

Unul de 100k lagaritmic e bun pentru tine

Mentionez ca nu ascult muzica la volume mari si nu o sa forjez boxele.

Pentru racirea tda-urilor (despre care am citit ca disipa maxim 32w alimentate la 35v si cu boxe de 8 ohmi)am prin casa 2 radiatoare de procesor despre care cred ca vor face fata.

Sunt foarte bune radiatoarele cu tot cu cooler

Deoarece bugetul este limitat inaltele si mediile m-am gandit sa le iau tonsil iar basii sal sau velleman (stiu ca nu prea sunt bune...)

Credeti ca e in regula?

Ti-am spus mai sus care e cea mai buna alegere

 

Succes

Link spre comentariu

Pe hi-end nu sunt inaltele de care am nevoie iar de 13 cm nu sunt medii, ci doar alt model care e de medii-bas. Am vazut ca au ce imi trebuie pe tonsil.ro, voi suna sa vad cum e cu livrarea.Despre basi stiu ca cei tonsil, adica originalii sunt cei mai buni insa va fi acceptabil cu ceva sal? As lua tonsil insa bugetul nu permite.Pentru filtraj deci va fi ok acel kit impreuna cu 2 condensatoare de 10000uf 50v?In legatura cu potentiometrul m-am lamurit.Despre trafo banuiam ca e cam prea slab insa am gasit la vanzari o oferta interesanta. 2 de 100w e bine? :nebunrau: Acele tda-uri chiar nu pot face fata :jytuiyu , vreau doar sa le fac sa functioneze. Si dupa cum spuneam nu dau muzica tare. fet100 s-ar descurca mai bine?Daca as fi avut un alt buget ar fi stat altfel situatia.

Link spre comentariu

papy, depinde în primul rând de difuzoare!!!alea stabilesc ?i ce amplif s? folose?ti, ?i apoi din cerin?ele schemei, alegi traful sursei!!!...dac? vrei calitate, dar stai mai prost cu banii, lunge?te m?laiul... concentreaz?-te întâi pe difuri, dup? ce le ai, alegi ampliful în func?ie de puterea ?i impedan?a difurilor, ?i dup? aceea o s? ?tii singur ?i ce sursa de alimentare î?i trebuie...dac? ai chef s? ob?ii o zgomotec?, iese ?i cu difuri chineze?ti, cu filtru de separare a benzilor...

Link spre comentariu

Bun, cred ca am de unde sa mai maresc putin bugetul pentru a lua toate difuzoarele tonsil, asemanatoare cu cele originale. Tin minte ca boxele au avut un amplificator electronica 3220 de 2x35 w, la care se auzea bine si tata nu dadea mai tare de jumate niciodata. 2 fet 100 care au 2x65 w de ce nu ar face fata? :nebunrau: Sau chiar si tda7294?PS: difuzoarele vor fi in orice caz de 8 ohmiPS2: basi GDN 25/40/3 medii GDM 12/60/2 inalte GDWT 9/80/6filtrele: cele din boxe (sunt in stare buna)Difuzoarele din pacate au membrana de pe margine fragila si nerezistenta la umezeala :cry: Exista alternative? Visaton w 250?

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări