Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Identificare tuburi


mosfet

Postări Recomandate

Am mai cotrobait prin vechituri si am dat peste cateva tuburi, de pe unele insa s-au sters inscriptiile (sunt din TV-uri, toate). Daca ma puteti ajuta va rog sa le identific si sa-mi spuneti orientativ cam la ce le-as putea folosi.Prima e PL84, am pus-o pt comparatie.Pe a 3a se mai distinge partial ceva de genul P___6A 4a pare ECF803 sau ceva de genul, la fel se mai distinge partial marcajul.Mai am cateva de pe care am reusit sa descifrez:6N14P - am gasit ca ar fi aproximativ echivalent cu ECC85 (are cineva vreo schema pentru o singura lampa? un preu, un buffer, ceva?)6V1P si 6K13P - bune doar pt RF

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Primele doua pl84 a treia pcl 86 urmata de pcf200 si ultima sar parea pcl85.Lampile sint mai usor de identificat chiar atunci cind au marcajul sters,te uiti cu atentie in balonul de sticla si iti notezi undeva configuratia picioarelor(se poate vedea unde merg la ce electrozi grile anozi catozi)

Link spre comentariu

Primele doua pl84 a treia pcl 86 urmata de pcf200 si ultima sar parea pcl85.Lampile sint mai usor de identificat chiar atunci cind au marcajul sters,te uiti cu atentie in balonul de sticla si iti notezi undeva configuratia picioarelor(se poate vedea unde merg la ce electrozi grile anozi catozi)

O mica corectie: a patra este o PCF802 (dubla pentoda-trioda echivalenta cu PCF82).
Link spre comentariu

Multumesc pentru raspunsuri.Intre PL84 si EL84 pana la urma, difera in principal tensiunea pt filamente, altfel, in scheme uzuale, sunt interschimbabile fara probleme da?Pentru 6N14P, are cineva o schema cu o singura lampa? De preferat stereo.Se poate pur si simplu inlocui un ECC88/6N1P cu 6N14P, tinand cont evident de pozitia diferita a pinilor si de tensiunea anodica diferita?

Link spre comentariu

Gasisem pe unu' pe net care schimbase un ECC88 cu un ECC84, doar pe baza unui soclu-adaptor pt pini si atat. Era un montaj RF ce-i drept. La fel, am gasit o mentiune a cuiva, cum ca se poate utiliza in schema respectiva (cred ca ceva audio), ECC88 in loc de ECC84, fara nicio alta informatie.

Link spre comentariu

In principiu toate triodele astea ECCxx functioneaza schimbate intre ele in audio, nu-s chiar asa diferite valorile , dar ideea e sa functioneze optim , liniaritate buna si sa se auda bine , ca doar vrem hi-fi . Fiecare are alta amplificare , transconductanta si rezistenta interna , deci nu se comporta la fel intr-un lant de amplificare . Din pacate nu am schema cu 6n14p , asa cum vrei , nu prea s-a folosit in audio .

Link spre comentariu

De multe ori am reu?it s? citesc inscrip?iile aparent ?terse astfel:- ?ine?i "lampa" la temperatur? relativ sc?zut? câteva minute, apoi sufla?i u?or pe ea ca ?i pentru aburirea ochelarilor cu scopul de ai ?terge ?i ave?i mari ?anse de identificare;- pare o "abureal?", dar...

Link spre comentariu

De multe ori am reu?it s? citesc inscrip?iile aparent ?terse astfel:- ?ine?i "lampa" la temperatur? relativ sc?zut? câteva minute, apoi sufla?i u?or pe ea ca ?i pentru aburirea ochelarilor cu scopul de ai ?terge ?i ave?i mari ?anse de identificare;- pare o "abureal?", dar...

Metoda am aplicat-o si eu, functioneaza doar partial, in sensul ca depinde foarte mult de vopseaua folosita de producator, avand sanse de reusita in special cu lampile rusesti, care nu se sterg asa usor.O alta metoda pe care o mai folosesc eu este sa ma uit la tub in lumina, adica sa observ reflexiile si e foarte posibil sa iti dai seama ce scrie.
Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

salut!! azi cautam prin debara niste lampii, si am gasit si niste lampi care sint sterse inscriptiile. o sa pun o poza miine sau poimiine, daca se poate sa fiu indentificate. printre alea am gasit si 4 lampi telefunken: EF11/2buc, ECH11/1buc, EAA11/1buc. astea patru lampii, pot sa le folosesc undeva???multumesc

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator PL509

Primele doua pl84 a treia pcl 86 urmata de pcf200 si ultima sar parea pcl85.Lampile sint mai usor de identificat chiar atunci cind au marcajul sters,te uiti cu atentie in balonul de sticla si iti notezi undeva configuratia picioarelor(se poate vedea unde merg la ce electrozi grile anozi catozi)

O mica corectie: a patra este o PCF802 (dubla pentoda-trioda echivalenta cu PCF82).
PCF802 difera de PCF82.PCF802 este oscilator de linii, iar PCF82 este schimbator de frecventa FIF. Este foarte drept ca dispunerea la pini este aceeasi, insa electric difera. Este iarasi drept ca PCF82 si PCF80 au fost folosite ca oscilatoare de linii in unele televizoare in loc de ECC82/81 facute pana prin 62-63, inainte de aparitia lui PCF802 (in 1962).Ioannis:ECH11, EF11, EAA11, zic ca sa le pastrzi sau le poti da la un pret bun tinand cont de faptul ca sunt lampi interbelice, sunt si rare si scumpe. Iar daca sunt Telefunken cu balon metalic, alea chiar sunt " o comoara".Personal nu sunt de acord cu lampile TV folosite in audio, nu ma refer la PCL82 si 86, PL84. E drept ca PCL82 cand a aparut , era destinata doar folosirii in finalele de cadre , insa cu timpul a fost trecuta si pe audio, astfel ca in caz de uzura a lampii de cadre, se putea interschimba cu cea de audio. Ma refer aici la E/PL500//504( relativ identice), PL36, E/PCC88, E/PCC189, E/PCC84, E/PCL85, E/Pcl84. E drept ca pot functiona in audio dar linearitatea lasa de dorit. Cat despre E/PCC84 inlocuita cu E/PCC88 , pin-out ul e diferit. Eu am incercat odata intr-un TV vechi prin anii 80 , la un TV Venus , am pus PCC88 in loc de PCC189 si mergea perfect la receptionarea TVR. Insa la receptionarea posturilor de la bulgari cam patimea. Am avut TV temp 7M de prin 1966 , avea 6N14P+6F1P pe selector si mergea exceptional. 6F1P = ECF82 6N14P=ECC84.ECC85 e aproximativ egala cu ECC81 ( folosita intens in audio) ca si caracteristici electrice. ECC85 este urmasul lui ECC81, si se poate folosi in audio, parca TESLA B2 folosea ECC85 in preamplificare dupa EF86.
Link spre comentariu

Tuburile folosite pt. deflexie in TV-uri de tip PL 36, PL504, PL519 sant foarte liniare in spectrul audio, le-am testat indelung, este drept in conexiune trioda ,pot sa i-ti spun ca nu sant cu nimica mai prejos decat EL34 sau KT88 in aceiasi conexiune ,dar ca si pentode nu sant asa de bune ca acestea din urma, puterea debitata mai mare este un avantaj al pentodelor asa ca facand un compromis , un PP cu PL519 scoate 30w lejer si comparind pretul tuburilor... In fine, daca nu ai incredere in ele nu te pot convinge dar o veche pentoda ruseasca de tip 6j4 aproape ca se poate schimba cu un tub mai modern de tip EF86 fara scaderea scaderea calitatii sunetului !

Link spre comentariu
Vizitator PL509

Nu te contrazic gustrurile nu se discuta.Insa in clasa A , PL500/36/509/519 si ce finala de linii mai preferi suna ca un cazan ! In anii 60 - 70 faceam astfel de experimente. In Push Pull clasa B, DA, se poate folosi finala de linii , insa clasa B nu e asa liniara .In al doilea rand in PP trebuie ca lampile finale sa fie identice, ori cum PL500 (si colegii de breasla) nu era destinate audio, nu se faceau identice ( cu factor de amplificare identic). Un amplificator audio cu PL500 de 30W suna ca unul cu tranzistoare la aceeasi putere . Oricum daca voi dori putere, intre PL504 si EL34, o prefer pe a doua ! Am avut o carca ( adica vreo 100 buc) de PL500/504 si 6P36S, din vremea TV pe tuburi, pe care le-am dat la diversi amatori acu vreo 3 ani la curatenie. Nu am pastrat decat PCL82/86 si variantele lor "E" , am vreo 200 bucati de fiecare , vreo 150 6F3P(ECL82), iar 6P14P /EL84 , ECC81/82/83, EF86 si EF83 nu mai zic. Am si PL84 cu care am facut OTL-uri.Cu EL/PL509/519 scoti in pentoda cam 90 W in PP si cam 20 W in PP conexiune trioda. Totusi PL509/519 ( finale linii TV Color) erau mai liniare decat PL500/504/36.Conexiunea trioda iti scade mult din putere, de exemplu la EL84, puterea in pentoda este de 5W ,trioda 1,5W.Asta tinand cont si de pierderile pe traful de iesire.Referitor la denumiri:ECC808 nu este ECC88 cum am mai vazut pe acest forum ci ECC808 este ~ ECC83/6N2P insa pinoutul difera.ELL80 nu este 2xEL80 ( nu am auzit de EL80 niciodata) ci 2 x EL95 ( care nu este E80L)PCF802 nu este PCF82. Au scopuri diferite.PL84 nu este EL84 cu modificare la filament ci PL84=EL86. E drept ca ambele au Pa=12W.Inainte de a presupune ca 2 tuburi sunt identice doar denumirea difera, consultati fisa tubului. M-am confruntat cu o chestie odata, vroiam sa inlocuiesc EF83 din ZK145 cu EF86, si a iesit un caca. Si am cautat EF83 de m-a gasit boala. Si acum am EF83, dar numai cateva ( vreo 4). EF86 mi se pare superioara. La fel si cu un magnetofon nemtesc cu EF804, vroiam sa inlocuiesc direct cu EF86.....caracteristicile electrice sunt apropiate.............dar pin-outul e diferit.Bafta.

Link spre comentariu

Tuburile PL500/504 au intradevar dispersie mare a factorului de amplificare si trebuie sa ai un numar mare de lampi ca sa le imperechezi, in schimb PL519 este alaturi de PL36 foarte liniar legat ca trioda, de altfel am si construit un SEPP cu PL519 de 2*30w cu distorsiuni mai mici de 1% . Din principiu asigur la orice constructie o garnitura de tuburi rezerva ,asa ca pt lampi de tip EL34, KT88 etc pretul ar fi prea mare si acesta este motivul pt care prefer aceste tipuri de tuburi, deci un compromis . Pe de alta parte chiar in familia EL34 diferentele sant mari, am avut ocazia sa inlocuiesc diverse tipuri, sunetul si fiabilitatea depind mult de fabricant ,totusi asa cum am specificat ,ca si pentode sant mai liniare decat tuburile utilizate la deflexie !

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări