Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Emiţător şi receptor


Postări Recomandate

M-ar interesa care sunt benzile cele mai folosite de radioamatorii din România ?i o schem? pentru un emi??tor + o schem? pentru un receptor la care calitatea de baz? s? fie selectivitatea. În?eleg c? benzile pentru radioamatori sunt extrem de înguste ?i a? vrea s? realizez ni?te aparate cât mai selective. Dac? se poate ?i cu un LCD care s? afi?eze frecven?a, ar fi superb.Nu-mi da?i sfaturi s? cump?r Yaesu sau alt? bazaconie pentru c? hobby-ul principal ar fi electronica ?i construc?ia aparatului. Cine ?tie, dac? realizez ni?te aparate, poate începe s?-mi plac? ?i radioamatorismul.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Vizitator costinel_p

M-ar interesa care sunt benzile cele mai folosite de radioamatorii din România ?i o schem? pentru un emi??tor + o schem? pentru un receptor la care calitatea de baz? s? fie selectivitatea. În?eleg c? benzile pentru radioamatori sunt extrem de înguste ?i a? vrea s? realizez ni?te aparate cât mai selective. Dac? se poate ?i cu un LCD care s? afi?eze frecven?a, ar fi superb.Nu-mi da?i sfaturi s? cump?r Yaesu sau alt? bazaconie pentru c? hobby-ul principal ar fi electronica ?i construc?ia aparatului. Cine ?tie, dac? realizez ni?te aparate, poate începe s?-mi plac? ?i radioamatorismul.

Salut sunt YO4IAO pentru construc?ia unui emi??tor î-?i trebuie o autoriza?ie eliberat? de ANC :aplauze .Recomandarea este s?-?i construie?ti un receptor :freaza: pe una sau mai multe benzi dar depinde ce cuno?tin?e ai de electronic? :dans: .
Link spre comentariu
Vizitator costinel_p

Un proiect ambitios de transciever e CDG2000 http://www.warc.org.uk/cdg2000/The%20CDG2000%20Transceiver.htm Receptorul e foarte bine gandit de englezii aceia. Chiar vreau si eu sa ma apuc de el in cateva luni. Cu piesele e mai dificil, sunt cam greu de procurat dar nu imposibil.

YO4HHP aici YO4IAO ESTE TARE RECEPTORUL :da DAR CRED C? ESTE CAM GREU DE CONSTRUIT :cry: ,nu spun imposibil .73 73 :sparge:
Link spre comentariu

@twitterfire,radioamatorii din Romania, folosesc toate benzile de trafic alocate radioamatorilor..,daca vrei sa iti dai seama daca iti place sau nu radioamatorismul...incearca prima data sa asculti traficul, radioamatorii din Romania folosesc in mod curent pentru a lucra intre ei (YO-YO) banda de 80m (3,5) MHz si ii gasesti mai tot timpul in jurul frecventei de 3.700 KHz, 3705 3713...dar frecventele astea nu sint "batute in cuie" pot fi auziti si pe alte frecvente...asculta traficul, vezi cam ce se discuta si iti faci o parere...la fel banda de 40m (7MHz)...ascultand traficul iti poti face o idee si cum se desfasoara o legatura radio...eu iti recomand sa incepi cu lucruri mai simple...pentru inceput iti poti construi un receptor de trafic dupa care poti trece la constructii din ce in ce mai complicate...abordand de la inceput o schema complexa iti va crea probleme care te va face sa renunti...orice reusita cat de mica este o satisfactie si un imbold de a aborda constructii din ce in ce mai complicate...eu iti doresc succes in aceasta activitate.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări