Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MONITOR LCD 22"NU SE ILUMINEAZA


Postări Recomandate

Salutare MESERIASI !!! Am un monitor ACER 22"modelV223W la care nu se mai ilumineaza displayul ,din putinele mele cunostinte despre LCDuri stiu ca acestea folosesc niste {minituburi fluorescente}care au in cele doua capete cate un fir ,INTREBAREA MEA ESTE AU FILAMENT ACESTEA?SAU DACA NU CUM SE POT MASURA SA VAD DACA SUNT BUNE SAU DEFECTE ? MENTIONEZ CA PE DISPLAY SE VAD IMAGINILE DAR NUMAI LANGA O SURSA DE LUMINA. MULTUMESC ANTICIPAT SI VA ROG LUMINATIMI SI MIE MINTEA SI {DISPLAYUL}.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

sunt sigur lampile arse,incearca sa schimbi macar una sa vezi ce se intampla si mai specific ca lampile sunt cu gaz,daca era invertorul defect intra in protectie si deci nu mergea deloc si apropo,este o schema foarte simpla de un converter cu ridicator de tensiune cu care se pot verifica lampile,cu 2 tz,alimentarea 9-12v,am sa o caut si o postez

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

revin cu schema convertizorului usor de construit pentrutestarea lampilor de leptop si de la monitoare lcdBobinele se realizeaza cu conductor CuEm dupa cum urmeaza:L1=50 spire 0,6--0,7 mmL2=25 spire 0,3 mmL3=470--500 spire 0,3mmSe va folosi o bara de ferita cilindrica sau plata(de exe.de la radioreceptorul"Cora")Bobinarea se executa pe un suport de carton,cu izolare corespunzatoare intre infasurariTz.2N3055 se monteaza pe un radiator de aluminiu

Link spre comentariu

revin cu schema convertizorului usor de construit pentrutestarea lampilor de leptop si de la monitoare lcdBobinele se realizeaza cu conductor CuEm dupa cum urmeaza:L1=50 spire 0,6--0,7 mmL2=25 spire 0,3 mmL3=470--500 spire 0,3mmSe va folosi o bara de ferita cilindrica sau plata(de exe.de la radioreceptorul"Cora")Bobinarea se executa pe un suport de carton,cu izolare corespunzatoare intre infasurariTz.2N3055 se monteaza pe un radiator de aluminiu

Imi amintesc schema.Convertorul asta l-am realizat pe vremea cand se intrerupea alimentarea cu energie electrica.
Link spre comentariu

revin cu schema convertizorului usor de construit pentrutestarea lampilor de leptop si de la monitoare lcdBobinele se realizeaza cu conductor CuEm dupa cum urmeaza:L1=50 spire 0,6--0,7 mmL2=25 spire 0,3 mmL3=470--500 spire 0,3mmSe va folosi o bara de ferita cilindrica sau plata(de exe.de la radioreceptorul"Cora")Bobinarea se executa pe un suport de carton,cu izolare corespunzatoare intre infasurariTz.2N3055 se monteaza pe un radiator de aluminiu

Buna seara domnule zvasile, banuiesc ca la bobinarea acestui transformator nu cred ca trebuie tinut cont de sensul de bobinare ( ca la transformatoarele drivere sau cum trebuia sa respecti sensul la armonica a-III-a la trafurile de linii la TV-urile ALB-NEGRU.Si mai revin cu o intrebare: " cu acest invertor se pot proba si neoanele de la TV-urile LCD, sau este numai pt. monitoare si leptoape? "
Link spre comentariu

Domnule zvasile, da nu mi-ati raspuns si la intrebarea " banuiesc ca la bobinarea acestui transformator nu cred ca trebuie tinut cont de sensul de bobinare ( ca la transformatoarele drivere sau cum trebuia sa respecti sensul la armonica a-III-a la trafurile de linii la TV-urile ALB-NEGRU. "

Link spre comentariu

important e sa fie toate intr_un singur sens,eu am bobinat de la stanga la dreapta,am intrebat pe cineva care a incercat montajul si pe neoanele de la tv lcd si merge.spyry....nu am intalnit pana acum sa fie amandoua lampi arse,numai daca a umblat cineva pe la invertor/chopper,sa se arda una si peste un timp celalalta nu are cum,cu o singura lampa buna nu merge,se aprinde un pic si se inchide intrand in protectie.montajul scoate o tensiune de 700-1000 V

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări