Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tuburi mini Sylvana


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Te inseli, un tub ca 6j1p are dimensiuni suficient de mici ca sa incapa in orice CD player iar alimentarea de 120v/6mA si 6,3v/0,175 mA este de 2-3w, deci un transformator foarte mic !

Eu m? gândeam la o plac? de sunet. V?zusem ni?te tuburi foarte mici la Sylvania precum 6112. V?zusem chiar ?i o schem? folosit? la ie?irea unui dac dar nu o mai g?sesc.6j1p parc? e de 5 ori mai mare decât 6112.
Link spre comentariu

Nuvistori se numesc. Am 6j24 si inca un model, daca te intereseaza prezinta un proiect frumos si daca esti suficient de convingator primesti citeva tuburi gratis. Daca nu-contra cost, dar platesti inclusiv transportul.Ovidiu.

Ei, ei. Prefer s? le cump?r. M? intereseaz? pentru lampizarea unui dac (plac? de sunet).Proiect nu prea am cum s? prezint, înc? îl caut sau încerc s?-l construiesc prin modificarea altor proiecte. Nu am înc? tupeul s? m? apuc s?-l proiectez singur întrucât sunt la început în acest hobby ?i sunt sigur c? ar ie?i un rahat dac? este de concep?ie proprie.
Link spre comentariu

vrei sa faci placa de sunet cu lampi? vezi ca ai de lucru. am facut eu deja una. e pe aici pe undeva, sunt si poze. pe forum e varianta cu 12 triode simple. Ultima varianta care inca n-am pozat-o e cu 48 de triode (24 de tuburi duble, 4 canale de iesire, fiecare modul cu 12 tuburi duce doua canale). e ditai animala de placa si haleste vreo 50 de va?i. e lunga cat toata unitatea si baga caldurica la greu. mai am de lucru la partea de ventilatie ca imi coace toate cablurile din unitate. te avertizez ca e munca serioasa. numai ridicatorul de tensiune de la 12V la vreo 200V (cu vreo 6 tensiuni mari de iesire, unele pozitive, altele negative) mi-a luat doua saptamani sa-l calculez si juma de ora sa-l construiesc (lunga si groasa cat doua degete de la mana).

Vreau s? fac cu un dac. Inten?ionam s? pun doar la final o lamp? mic? dac? nu d?uneaz? sunetului.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări