Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

stk2028

Guest janonagy

Recommended Posts

Guest janonagy

Buna all am si eu o problema ce a ce necesita ajutor daca puteti,am si eu un amplificator tipul vech cu stk 2028 in el si e ars nainte sa ma intrebati marca din cap nu stiu ca am adus la reparat si nutin minte ce tip ie nam uitat niciodata ca numio interesat deci e problema ca zice omul la cine am adus la reparat ca nu se gasesc asemenea stk2028 eventual in afara din tara dar la asta numias baga ca nam nici atata bani pentru curier si tot deci as avea intrebare ca daca stie cineva un magazin in Romania ca este tipul asta stk2028 si la pret bun sa ma anunte va rog frumos. :cry:

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Buna all am si eu o problema ce a ce necesita ajutor daca puteti,am si eu un amplificator tipul vech cu stk 2028 in el si e ars nainte sa ma intrebati marca din cap nu stiu ca am adus la reparat si nutin minte ce tip ie nam uitat niciodata ca numio interesat deci e problema ca zice omul la cine am adus la reparat ca nu se gasesc asemenea stk2028 eventual in afara din tara dar la asta numias baga ca nam nici atata bani pentru curier si tot deci as avea intrebare ca daca stie cineva un magazin in Romania ca este tipul asta stk2028 si la pret bun sa ma anunte va rog frumos. :cry:

http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... ts_id=3659

Sau îl po?i înlocui cu cîteva piese, direct pe radiator, respectiv 2 perechi de trz BDW83/84C sau TIP142/147, cîte 2 rez de emitor ?i o superdiod? simpl? din cîteva diode 1N4003-4007. Se adaug? o rezisten??, fie în serie cu diodele, fie în paralel cu una din ele, ca s? ai pe bazele trz cîte 1,1Vcc f?r? semnal, m?surat fa?? de ie?ire.

Guest janonagy

Scuza am trimis mesajul aia de mainainte gresit ca am fost in alta pagina si am crezut ca la mine scria ca mi sa uscat un condenzator,deci nu ie tip de aia stk2028 la care mai dat llincul,ci tip de aia care are intrun rand 16 cred cam atata picioare deci intruna unu mare.

Guest janonagy

da nam de gand eu sa bag in el oricce daca nu gasesc din aia cum miar trebui atunce tin numa pentru frumusete ca de aruncat nu arunc ca are un pret sentimental la mine ampliful meu cred ca asa se scrie,din pacate nustiu de unde as ptea face rost unu din stk cum ar trebui mie eventual daca as gasi un amplificator fix ca al meu stricat sau asemanatoare si sa iau din aia daca are alte probleme si nu cu stk-ul!

P?i 90% din problemele amplifurilor astea au fost cu STK-ul, din 2 cauze simple: volum prea mare ptr. un timp îndelungat ?i/sau boxe de 4Ohmi, ele suport? numai de 8Ohmi, indiferent ce scrie pe spatele amplifului (aia e reclam? mincinoas?). A?a c? sînt slabe speran?e cu solu?ia asta.