Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare Frecventmetru E-0204


Postări Recomandate

led-ul de poarta (gate) se leaga pe undeva pe langa poarta principala. asta e primul integrat (portile) din stanga de sub lantul de divizare.daca as intelege ce scrie... verifica deasemenea iesirea bistabilului de poarta. e primul bistabil din stanga de sublantul de divizare. la mine nu se vede nimic din scanarea pe care ai pus-o. alta schema nu am. cred ca e i19?verifica ca iti iese semnal din selectorul bazei de timp - pin12 i13. acolo trebuie sa ai ceva 0.2 - 2 - 20 Hz in functie de gama aleasa 10s - 1s - 0.1s

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

In primul rind comutatoarele din spate trebuie puse pe standard intern si pe storage.In al doilea rind ,cind aveti baza de timp pe 0.1 sec ledul de gate tb sa clipeasca repede dar vizibil,pe 1s cam la o secunda iar pe 10s la 10secunde.Potentiometru de display de pe fata tb sa fie rotit la max in sensul acelor de ceasornic .Daca se intimpla toate astea baza de timp este ok.Pe pozitia de test trebuie ca la o secunda sa aveti afisat 10000000+-1 digit.Mai vorbim.

Link spre comentariu

Ledul de gate se leaga undeva in stanga dar mai sus pe o poatra a unui ci cdb416 pe placa (pe schema este cdb406, probabil sunt echivalente). Aceasta poarta este legata direct la primul bistabil situat pe schema exact sub ea ( I19 pe placa este kp531t89 rusesc iar in schema este sn74s112n banuesc ca sunt echivalente). Pe pinul 12 al I13, cdb410 am, in functie de gama aleasa 0,1 - 1 – 10Hz fiindca oscilatorul termostatat are 5Mhz, deci selectorul bazei de timp functioneaza. Comutatoarele din spate sunt puse pe pozitia corecta dar ledul de gate sta tot timpul aprins (nu clipeste) indiferent de gama aleasa. Butonul de reset nu isi face treaba. Poate fi o problema cu cele doua bistabile realizate cu I19 sau de la I16 care printre altele comanda si ledul de gate?

Link spre comentariu

Pina la led-ul de gate verificati daca aveti impulurile de 0.1hz,etc la pinul4 al I20 aceea fiind poarta principala pentru ca daca acolo nu aveti impulsuri nu se deschide poarta pe perioada numararii...Daca aveti semnalele la 4/I20 verificati existenta impulsurilor de transfer si reset la pinul 4/I16 respectiv pinul 8+9/I16( I16 este un cdb406)

Link spre comentariu

Pe pinul 4 al I20 am o oscilatie total distorsionata de aproximativ 80-100 mV uneori chiar de peste 300-400 mV. Acest ci 20 pe placa mea este kp531da3 iar in schema este sn74s00n. La pin 4 al I16 am un semnal in forma de dinte de fierastrau dar cu amplitudine foarte mica 10-15 mV, la pin 8 nu am nimic iar la pinul 9 acelasi semnal ca la pinul 4.

Link spre comentariu

In tot fx-ul asta mai e ceva original sau toate sunt rusesti...nu ca ar fi proaste dar echivalentele sunt greu de gasit.Am eu doua bucati din astea dar nu mai stiu daca au fost noi sau le-am scos de pe vreo placa...daca vrei ti le trimit.Sunt MH74S112 Tesla.Mare grija la scosul de pe placa...mai vorbim maine ca s-a facut tirziu.Te salut !

Link spre comentariu

trebuie sa te lamuresti ca bistabilul de poarta e bun. daca nu e bun, e nasol, pentru ca e destul de greu de gasit.in principiu pe iesire trebuie sa ai impulsuri cu perioada bazei de timp aleasa. daca esti pe 0.1s, atunci iesirea lui 'tine" poarta principala deschisa 0.1s... pe aceeasi iesire, sau pe cealalta trebuie sa fie led-ul de poarta

Link spre comentariu

Va multumesc pentru dorinta dumneavoastra de a ma ajuta chiar si cu componente dar astazi am scanat cu privirea in jur de 50 de placi cu circuite integrate logice si am reusit sa gasesc catava bucati din integratul de care am eu nevoie. Acum trebuie sa-l scot de pe placa respectiva si sa-l montez pe un soclu in frecventmetru. Va tin la curent cu evolutia lucrarii.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări