Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Unitate optica cd sony

Recommended Posts

Mi s-a stricat cd-ul de la masina este modelul L550X... sare la cea mai mica atingere, unitatea este stearsa deci eu banui ca este stricata. pe ea scrie KSS-19110 si pe al doilea rand 720A KC519O sa incerc maine sa dau niste telefoane pe la VItacom si Telezimex, ca ei am auzit ca aduc.Este posibil sa sara din alta cauza?Mai sunt si alte surse de porcurarea de unitate ?Daca gasesc unitate mai trebuie reglata?

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest danut

praful se depune pe lentila dar si sub ea,pe oglinda,prisma.incearca cu spray cu aer.mai pot fi si amortizoarele.iar daca dioda a slabit trebuie schimbata unitatea daca nu mai permite reglajul.o unitate noua nu trebuie reglata.bafta

Guest mihaium

ciao. daca nu ai mai avut probleme cu unitatea laser pana acum, cred ca se poate regula.CU multa rabdare se reguleaza semireglabilul care este fie pe unitatea laser fie pe banda care face legatura intre unitate si placa.daca ai un pic de experienta in electronica (si bineinteles daca exista posibilitatea) pe placa de baza mai suntniste reglabili din care se poate regla focalizarea lentilei (sau trackingul).Daca trebuie sa o schimbi si nu gasesti unitatea laser trimite-mi o poza cu ea si poate reusesc sa te ajut.Nu am reusit sa o gasesc dupa codul scris de tine (cel cu KSS)