Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osciloscop E-108

Pongo

Recommended Posts

• 1 month later...
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

vezi s? n-aib? capsula de plastic, c-o s? le pui în contact termic cam greutz!!! :rade:

Vezi ca ultima litera ce apare dupa cod indica panta fetului cele fara litera la sfârsit panta difera destul de mult si atunci ti-ar prinde bine un aparat de masurat panta(echivalentul factorului beta de la bipolare)

Normal ar fi s? fie "împerecheate", dar sper s? compensez diferen?ele prin reglajul din R18 (cred c? în termeni de service se nume?te balansul trasei), astfel încât s? am trasa pe mijloc cu reglajul pozi?iei pe Y la jum?tatea cursei.

Am rezolvat cu 2 BFW10. Am reglat balansul trasei, separat pe domeniile 10V - 20mV si pe 10mV-2mV. Mai ramâne sa-i fac o calibrare in c.c ?i c.a.Între timp am mai g?sit ?i alte variante de JFET-uri (KP303B - se g?sesc prin Rostov ?i dac? nu m? în?el ?i prin Kashtan 1 în indicatorul de nivel ). S? nu uit, sunt în capsul? metalic? !