Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

CER O PARERE CRITICA

Recommended Posts

Deci care e problema mea ma facut rost de un amplificator 2 x 35w Electronica .Pentru cei care au mai avut asa ceva pe acasa cred ca stiu cum se aude aceasta scula , adica incomparabil cu altele care sunt acu pe paita ma refer la gama comerciala adica care se vinde pe la Altex , Media galaxy, etc.Problema mea este ca cel de la care l-am luat mi-a mai dat inca un amplif identic acesta , ma refer ca toata elctronica , trafo, radiator , cond , toate, mai putin carcasa care cica a aruncat-o mai demult ca nu arata bine :shock: Ideia este am nevoie de un sfat se merita modificat acest amplif care in carcasa si facuta o varianta care sa aiba 4x35W si in bridge cu doua TL0742X70w asta sinus, sau devine toata statia prea grea si nu merita investitia???Va rog frumos ma ajutati cu cat mai multe pareri chair conteaza pt mine.MA REPET AM NISTE BOXE IME3NSE CU BASI DE 800W SI LE RUPEEE , VORBESC NUMAI DE ASTA DE 2X35W :shock: , VA DATI SEAMA CUM AR FI LA 2X70W :lol: a uitam finalii sunt SDT 9004 sau 9007 si intentionez sa cumpar mj - 8buc ca am gasit ceva prin Iasi la 120.000 buc si par originali.Va multumesc prieteni.

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

MA REPET AM NISTE BOXE IME3NSE CU BASI DE 800W SI LE RUPEEE , VORBESC NUMAI DE ASTA DE 2X35W :shock: , VA DATI SEAMA CUM AR FI LA 2X70W :lol:

Ti se pare doar ca le rupe din cauza distorsiunilor la Pmax. Amplificatorul ala are cam 50 W RMS / 4 OhmiDifuzoarele tale rezista la 600 W RMS (testat) daca amplificatorul e capabil sa furnizeze putere atat de mare fara distorsiuni :wink:

da cu tranz aia este facut da stati linistit ca nu voiam decat o parer stiu ca imi trebuie alt amplificator mai puternic ideia era daca merita sa fac ceva bridge sau nu avand in veder ca trebuie sa modific un amplif care merge deja , avand etajele finale identice cu cele existente

hahhahabai !!! voi sunteti neebuni !!!daca tu ai boxe de 800w si le misti cu un amplificator electronica de 2x35 inseamna ca eu m-am trezit intr-o alta realitate si pot sa-mi fac vant de pe camin....hahhahaha !!! mor de ras ma omorati cu poaste din astea !!! :lol: :lol: :lol:

hahhahabai !!! voi sunteti neebuni !!!daca tu ai boxe de 800w si le misti cu un amplificator electronica de 2x35 inseamna ca eu m-am trezit intr-o alta realitate si pot sa-mi fac vant de pe camin....hahhahaha !!! mor de ras ma omorati cu poaste din astea !!! :lol: :lol: :lol:

Eu zic sa-ti faci vant ! :shock:
Guest DJ DNA

He , he ,

Sa vezi ce poate un AS2020 ( prietenii stiu de ce ) in materie de filfait difuzoare de 18" si 600w rms .

Daca se enerveaza careva , le si poate arde :lol: .

Off Topic

Am fost de fata la o asemenea demonstratie si m-am stricat de ras . Un tip ( propietar de magazin in Bucuresti - nu spun cine , persoana importanta ) incerca sa-mi explice cum sta treaba cu difuzoarele si facea probe pe un asemenea "super amplificator" .

Textul era cam asa :

Domn'le , daca asa se misca la 20w , iti dai matale seama cam ce geamuri spargi la 600w ? Eu tot ii spuneam ca poate le sparg cu capul de nervii cauzati de dreptunghiularele din difuzoare dar el nu si nu , ca sa trebuie sa se auda , ca ala este sunetul adevarat ..... etc.

He , he ,

Domn'le , daca asa se misca la 20w , iti dai matale seama cam ce geamuri spargi la 600w ? Eu tot ii spuneam ca poate le sparg cu capul de nervii cauzati de dreptunghiularele din difuzoare dar el nu si nu , ca sa trebuie sa se auda , ca ala este sunetul adevarat ..... etc.

:lol: :lol:

Prima mea experienta nasoala in acest domeniu a fost cand cu un AS2050 am reusit sa ard aproape toate difuzoarele (doar un singur bas a scapat) de pe niste boxe Celestion de 500 W RMS (18"+8"+1").

Dupa acea experienta mult timp am ramas convins ca nu exista boxe mai mari de 50-60 W "reali" si ca specificatiile date de producatorii de difuzoare si incinte sunt doar praf in ochi aruncat clientilor :lol:

Dupa ce am mai invatat cate ceva in "ale electronicii" am luat un osciloscop si am vizualizat forma de unda cu care am ars eu celestioanele. Pe un canal al osciloscopului am pus intrarea care era un sinus de 100 Hz iar pe celalalt am pus iesirea care era un semnal dreptunghiular in toata regula :cry:

Asa ca trebuie foarte multa grija in aceasta privinta deoarece urmatoarea afirmatie este valabila aproape intotdeauna: distorsiunile ard difuzoarele :wink:

si cand iti faci vant..nu de alta da vreau sa mai prind si eu ceva coliva... :lol: :lol: :lol:

Asa ca trebuie foarte multa grija in aceasta privinta deoarece urmatoarea afirmatie este valabila aproape intotdeauna: distorsiunile ard difuzoarele icon_wink.gif

asta am aflat si eu pe pielea mea..... :cry: :cry: mai demult mi-am luat ceva basi de 10" si facusem cutii,etc,etc(asta mai demult) si nu mai stiu cum am reusit sa le ard de la un amp de vreo 60W dinalea mai vechi,care avea si mixer pe el...,scria 100W putere consumata...si nu numai asta...le-am rebobinalt, si le-am pus pe 2tda7294 in punte, si se auzea mult mai tare, si nu le-am mai ars a 2-a oara...si vol era mai mare ca prima oara.... culmea erau si pe 8 ohmi... :shock: :shock: (scria continuos power 150W pe ala..da..scria doar.. oricum erau ceva chinezarii....ceva ceva aproape ca astea de la SAL,poate ff putin mai proaste... )

Oameni buni nu zic ca nu aveti dreptate toti dar eu am cerut doar o parere daca SE MERITA SA MODIFIC AMPUL ALA SAU NU ......In ceea ce ma priveste recunosc ca sunt unul din nebunii aia care are doua boxe de sonorizari in casa:BAS - MAG1880 18"Driver - 30W/16ohmiTW - din pacate am avut proasta inspir sa pun PIEZO.Marime- 95cm x 50cm x55cmEchipate cu filtre pe trei cai , Speakoane, roti tot ce trebe.Pana acum am facut o singura sonorizare cu ele in care au facut fata cu brio.Motivatia pt care mi-am facut aceste boxe nu e una ca-s mai multe:1 - sunt pasionat de domeniul asta2 - poate in viitor iese de ceva sonorizari3 - sunt foarte dezamagit de boxele din comert numa facaturi :cry: Cand spun facaturi ma refer la tot ce se vinde in general la mag gen Altex, MediaGlalaxy, Domo, Flanco, ca sa nu mai spun de alte firme de scule elctro gen Medion, Tevion, Mingsound-Panasound (a la o statie de gen am gasit si un petroi in ea da ma rog asta e alta poveste).......Am deschis acest subiect nu asa de nebun pt ca de ex in vara anului trecutam cumparat de la ALtex (ATUNCI NU ACTIVAM PE FORUM) un receiverSONY STR DE 695 cica 5 x100w :? E am zis ca mi-am tras scula de scula asta incurajat si de colegii de servicipe naiba................Cu acest amplificator am facut pe boxele mai sus amintite o sonorizare de 120 de pers si ampul la maxim s-a comportat bine fara sa arda vreo boxa ..De vreo doua saptamani am de la un coleg un ampli elctronica de 2 x35w ca re vreau sa spun ca in comp cu ala Sony mie mi se pare ca suna mult mai bine ma refer ca si corectii si putere. Si tot colegul asta mi-a mai dat inca un amp 2 x 35W dar fara carcasa si am intreb daca s-ar merita cu ceva modific facutun amp 4 x35w, 2 x70W bridge asta ii tot..............STIU ca imi trebe un amplif mai mare dar mom nu am bani ca tre sa ma insor :cry:

A si sa nu uit PENTRU GIGIZ : ia-ti doua dif mag 18'' de vreo 97dB ma rog am inteles ca ar fi de fapt vreo 93dB si punele pe niste boxe calumea, a si retine aspectul ca ale mele sunt facute cam la plesnea recunosc si mai discutam daca la vreo 35W te mai arunci sau nu

Ma men retine un stift de amplif sony cu trafo de vreo 250w care are cred ca max 2x60W ca nici puterea reala nu o zic nesimtitii astia le misca frumos........dar nu-i nimic ca greseli in viata facem toti si poate asa am facut si io cu boxele astea dar acusi mut dif de bas pe doi wooferi calumea facuti ca pt aceste dif si atunci sunt super convins ca la 35w tot tare se aud nu mai vb la mai mult ca oricum tot imi iau o putere de xreo 2x300w macar :)