Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

buna incinta ? :D

Guest kY7z

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ce-am intrebat io shi tu ma iei cu transmision line-uri shi goarne :d ii buna asha in principiu, sau nu ? :|

Mie mi se pare ca Sharky ti-a raspuns exact la ce ai intrebat tu. Orice incinta, cu atat mai mult un horn, trebuie proiectata dimensional in functie de difuzorul folosit.Mai bine spune ce difuzoare vrei sa folosesti si atunci poate ca cineva o sa isi faca timp sa iti simuleze o incinta horn potrivita pt difuzorul tau.

Cred ca incinta aia e de la mine. Difuzorul parca e cobra 8". Din pacate incinta e calculata numai in functie de diametru si fs pentru ca alti parametrii nu are. Oricum cu un fs=110Hz, parca atat e, nu prea faci mare brinza.

Guest m_maxx

cat ai dat pe dif alea 500k lei?

singurul lucru la care le poti folosi sunt doar niste incinte de chitara si cam atat.

daca vrei sa faci ceva bun lasa`le sau dale cuiva ( daca ai noroc ) eu am luat doua dif de genul asta acum doi ani si acum prind praf prin boxa.

Axeaza`te pe Visaton ca pentru astea nu gasesti nici macar parametrii.

poate stii sau poate nu dar chiar daca doua dif arata identic asta nu inseamna ca suna identic nu`i asa