Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

HDD-uri ciudate

cristi_74

Recommended Posts

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest marian_n

Dupa ce faci rost de Controller SCSI si cablu IDC cu 50 pini trebuie sa configurezi jumperi de pe discuri.Din A0, A1, A2 se seteaza adresa discului si din TE setezi, pentru discul care-l pui la capatul cablului, activarea rezistentelor terminale.Unele controllere trebuiesc si ele configurate ca sa functioneze.Daca mergi sa cauti prin talcioc uita-te dupa placi PCI care au pe ele un cip pe care scrie Adaptec si conector intern cu 50 pini.

din cate stiu eu nu sunt necesare drivere...altfel cum instalezi sistemul de operare pe hdd daca nu ai os ca sa incarce driverele...hmmmm :nas: o singura data am vazut asa ceva si erau suficient setarile hardware+bios

De fapt, cand instalezi XP-ul, are un pas in care spune "Press Fx to install third party RAID/SCSI drivers".Respectiv da, are nevoie de drivere. Cu un pic de noroc le gasesti pe net.

în concluzie, cristi_74, depinde doar de tine: trebuie s? faci rost de controllere ?i cabluri, apoi s? montezi minunea, ?i s? încerci o instalare de XP...e singurul mod în care vei ?ti sigur dac? merge figura sau nu, ?i în ce condi?ii!!!...dac? XP nu "?tie" de controllere, încearc? cu bsd sau un linux... de?i dac? e?ti t?mâie la astea 2, ai s? ai iar parte de probleme... :rade: