Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator tranzistori Germaniu

Recommended Posts

Va salut !

Va propun o schema extraordinar de simpla, care foloseste finali complementari cu Ge gen AD161/162.

Aveam un cablaj de "test" vechi de la un unchi, niste tranzistori GD607/GD617 de la un pickup tesla, un radiator de bucur si piese de prin sertare.

Chiar acum canta Tarja Turunen la el si se aude foarte frumos !!!!. Boxa Grundig 8ohmi, sensibila totusi. Dupa cca. 15 minute de auditie la maxim ( adica fara distorsiuni simtite de urechea mea )

tranzistorii sunt reci.

Mai jos pun schema amplificatorului si doua poze.

O sa incerc sa-i scad putin reactia pentru ca nu am semnal destul de mare la intrare (calculator) si placa mea de sunet e cam ciudata, si la semnal putin mai mare distorsioneaza in draci, plus ca se aude cu ECOU :sparge: ( si nu am softuri aiurea care sa faca asta ).

Nu stiu daca o sa va placa sau o sa dati cu bata dupa mine, dar eu postez si astept si alte incercari (in joaca sau nu ) de amplificator pe tranzistori cu Ge.

Posted Image

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic