Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programator super fain


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 214
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

cine mai are COM, nu are programator de pici şi/sau eepromuri, şi vrea să facă unu', nu să cumpere, îi recomand RCD programmer-ul lui nenea feng3, cu softul lui, PICProg4U.

nu de alta da' softu' ăsta mai ştie şi de pice mai noi, nu doar străvechile 16F84 sau 12Cce-o_fi...

 

link soft: http://feng3.cool.ne.jp/4u/index_en.html

link programator: http://feng3.cool.ne.jp/en/rcd.html

 

şi pentru nerăbdători, schema.

merge şi cu winpic şi icprog, vedeţi setările pe pagină...

 

Posted Image

 

mi-a ieşit din prima, singura dudă a fost c-am pus ledul ăla pe dos, ca de obicei... :rade:

este functionala aceasta schema?
cu acest programator si soft cum se procedeaza daca am quart extern?
Link spre comentariu

@valica picul 18f2550 de pe clona nici mie nu mia functionat la prima programare cu bobprog[probabil din cauza setarilor] mia cerut softul sa il downloadez si sa rescris singur si a functionat dupaceea din prima numai ca am avut probleme cu inductanta si pe viitor iti sugerez si nu numai tiie sa gasiti o dioda rapida deoarece cu 1n4148 imi dadea mai putin vpp 11v, a 2a modificatie care am facuto am eliminat d3 deoarece imi dadea mai putin de 5v cand tranzistorul q7 era activat[vdd] si a3a modificate am pus cate 3 rezistente de 4k legate la masa pe pinii DATA CLOCK AUX pentru ca ma mai joc cu logictool si urat control si cand atingeam firele care erau izolate imediat imi dadea ca am semnal pe intrare

 

Am atasat placa mea sa zicem pe un suport unde am pus 2 acumulatori de telefon de 3,7v in serie si un stabilizator de 5v si un buton,pamblica la icsp,si am pus pe o placa de test socluri de 40pini 28pini 18pini 8pini pentru pic-uri si inca 3 de 8pini pentru epprom 24lc 25lc 93c

 

Video :

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Prieteni am si eu o intrebare.Am downloadat projectul de pickit2 cel de pe mcuhobby postat linkul mai susA mai facut cineva placuta functioneaza ok?Eu am facut o placuta dupa alt proiect usbpicprog, din pacate imi recunoaste picul dar nu pot face nimic dup-aia, chiar si creatorul programatorului nu m-a putut ajuta asa ca mi-am bagat picioarele si am desfacut placuta.Acum am de gand sa fac o placuta pentru aceasta clona de pickit2 de pe mcuhobby pentru ca foloseste acelasi 18f2550 ca si cel usbpicprog si aproximativ aceleasi componente si de aceea va intreb daca a facut cineva si daca ma poate ajuta si pe mine?

Link spre comentariu

Tocmai ce am termint de facut PCB de la clona de pickit2 al carui link a fost pus aici.De acum maine ramane sa gauresc placuta si sa mai caut niste piese.As avea niste intrebari:-IRF9Z34 este uzual ar trebui sa il gasesc in oras usor?-BAT85 sau 1N5819 pot fi inlocuite si cu diode uzuale 1N4148?Valoare lui C7 de 330 nF combinata cu R13 2k7 poate fi inlocuita si cu alta combinatie de valori mai uzuale? adica as putea sa pun alt condensator de valoare apropiata si alta rezistenta ca sa-mi dea ceva echivalent?Valorile mai aiurea de rezistente: 220, 75 pot fi inlocuite cu ceva asemanator?Oare merge montajul si cu un cristal de 8 Mhz sau este musai de 20 Mhz?Maine trebuie sa gasesc numaidecat IRF-ul si BAT85 si cristal de 20 cam astea imi lipsesc.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări