Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programator super fain


Postări Recomandate

Petru GeoMar, o pagina interesanta de la A la Z !http://picprojects.org.uk/projects/ledc ... /index.htm

Mersi @nekkerman, stiam proiectul asta cu joc de lumini. Poate il voi testa cu un 16F84A sau 16F628A. :da Eu vroiam sa incerc realizarea [de aceea intrebam de cablaje] a clonei Pickit2, la acesta aveam nevoie de cablajele originale [direct din soft, LAY, BRD, etc].
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 214
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

Nu va mai chinuiti cu seriala cu convertoare usb-serial....asa stateam si eu pana mam hotarat sa imi fac unul pe usb deoarece ma folosesc mereu de laptop si acesta nu are seriala.

 

Pic-ul lam programat cu programatorul de pe bobtech si winpic si a functionat din prima conectare la usb....mai mult de 90 lei nu am investit cu tot cu foaie pnp cablaj...toate piesele daca doriti si poze mai clare luati arhiva in care se afla si schema programatorului.

Salut, sunt junior in domeniul asta si vreau sa invat asa ca pun si eu o intrebare si sper sa nu fie prea idioata.

Vreau sa-mi fac si eu programatorul acesta pe USB si vreau sa stiu care este corespondenta dintre pinii de iesire a programatorului si pinii PIC-ului ce trebuie programat? De ex pentru PIC 16F84A : eu am gandit ca trebuie sa fie asa, sa-mi spuneti daca gresesc.

VPP - MCLR, VDD - VDD, GND - VSS, DAT - RB7,CLK - RB6 .

Link spre comentariu

Pentru Memorii EEprom 24CXX:pinii 1, 2, 3, 4, 7 ==> GND;pinul 5 ==> RB7;pinul 6 ==> RB6;pinul 8 ==> VDD;Pentru seria 16F cu 18 pini:pinul 4 ==> MCLR;pinul 5 ==> GND;pinul 12 ==> RB6;pinul 13 ==> RB7;pinul 14 ==> VDD;Pentru seria 16F cu 28 de pini:pinul 1 ==> MCLR;pinul 19 ==> GND;pinul 20 ==> VDD;pinul 27 ==> RB6;pinul 28 ==> RB7;Pentru seria 16F cu 40 de pini:pinul 1 ==> MCLR;pinul 11 ==> VDD;pinul 12 ==> GND;pinul 39 ==> RB6;pinul 40 ==> RB7;vpp > mclr/13vvdd > vdd/5vgnd > vss/masadat > data/pgd/rb7clk > clock/pgc/rb6

Link spre comentariu

Petru GeoMar, o pagina interesanta de la A la Z !http://picprojects.org.uk/projects/ledc ... /index.htm

Mersi @nekkerman, stiam proiectul asta cu joc de lumini. Poate il voi testa cu un 16F84A sau 16F628A. :da Eu vroiam sa incerc realizarea [de aceea intrebam de cablaje] a clonei Pickit2, la acesta aveam nevoie de cablajele originale [direct din soft, LAY, BRD, etc].
Uite aici de ce ai nevoie !http://www.electro-tech-online.com/atta ... 2clone.zipSa auzim de bine!
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

cine mai are COM, nu are programator de pici şi/sau eepromuri, şi vrea să facă unu', nu să cumpere, îi recomand RCD programmer-ul lui nenea feng3, cu softul lui, PICProg4U.

nu de alta da' softu' ăsta mai ştie şi de pice mai noi, nu doar străvechile 16F84 sau 12Cce-o_fi...

 

link soft: http://feng3.cool.ne.jp/4u/index_en.html

link programator: http://feng3.cool.ne.jp/en/rcd.html

 

şi pentru nerăbdători, schema.

merge şi cu winpic şi icprog, vedeţi setările pe pagină...

 

Posted Image

 

mi-a ieşit din prima, singura dudă a fost c-am pus ledul ăla pe dos, ca de obicei... :rade:

este functionala aceasta schema?
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Nu va mai chinuiti cu seriala cu convertoare usb-serial....asa stateam si eu pana mam hotarat sa imi fac unul pe usb deoarece ma folosesc mereu de laptop si acesta nu are seriala.

Pic-ul lam programat cu programatorul de pe bobtech si winpic si a functionat din prima conectare la usb....mai mult de 90 lei nu am investit cu tot cu foaie pnp cablaj...toate piesele daca doriti si poze mai clare luati arhiva in care se afla si schema programatorului.
Am facut si eu acest programator dar vad ca mi se aprinde doar ledul de power si softul nu mi-l vede. Nu stiu daca am inteles bine , picul 18F2455 pe care-l folosesc in montaj ar trebui sa-l programez intai cu un alt programator si apoi ar trebui sa-l montez?
Link spre comentariu

Nu va mai chinuiti cu seriala cu convertoare usb-serial....asa stateam si eu pana mam hotarat sa imi fac unul pe usb deoarece ma folosesc mereu de laptop si acesta nu are seriala.

 

Pic-ul lam programat cu programatorul de pe bobtech si winpic si a functionat din prima conectare la usb....mai mult de 90 lei nu am investit cu tot cu foaie pnp cablaj...toate piesele daca doriti si poze mai clare luati arhiva in care se afla si schema programatorului.

Am facut si eu acest programator dar vad ca mi se aprinde doar ledul de power si softul nu mi-l vede.

Nu stiu daca am inteles bine , picul 18F2455 pe care-l folosesc in montaj ar trebui sa-l programez intai cu un alt programator si apoi ar trebui sa-l montez?

Dupa cate citesc eu ce ai scris tu, l-ai citat pe userul @Traxxx care scrie: "Pic-ul lam programat cu programatorul de pe bobtech si winpic si a functionat din prima conectare la usb..."

 

Deci ?.... e logic ca trebuie programat.

Link spre comentariu

Ok, l-am programat la alt programator, s-a programat cu succes apoi l-am montat pe programatorul meu dar in momentul in care il conectez la USB ledul rosu lumineaza intermitent si in momentul in care deschid softul pickit2 v2.61 imi da mesajul THE PICKIT 2 HAS NO OPERATING SYSTEM. USE TOOLS MENU TO DOWNLOAD AN OS. In momentul in care ma duc in TOOLS si ii dau sa dowloadeze imi da mesajul OPERATING SYSTEM VERIFICATION FAILED. As fi recunoscator daca m-ar lumina cineva, nu inteleg unde este problema. :sparge:

Link spre comentariu

Vad ca incearca sa iti programeze pic-ul din pickit prin intermediul bootloader-ului si nu reuseste , la verificare ii dai eroare.

Nu stiu cu ce hex l-ai programat initial , el ar trebui sa aiba bootloader-ul si "OS" ul pickitului in hex dar vad ca tie doar bootloader-ul ti l-a pus si acuma nu reuseste sa puna si "OS" ul. Incearca sa stergi complet si sa reprogramezi pic-ul cu alt programator, hex-ul original si cel mai nou este http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/PK2V023200.zip.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări