Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips 25ST1704,arde finalul linii

Guest ucenicu

Recommended Posts

Guest ucenicu

Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru un Philips 25ST1704,sasiu GR 2.1AA.Arde finalul linii dupa cateva minute.A ajuns la mine fara final linii,iar eu am incercat cu BU 2508,terminatie atat AX,cat si DF.Multumesc anticipat.

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru un Philips 25ST1704,sasiu GR 2.1AA.Arde finalul linii dupa cateva minute.A ajuns la mine fara final linii,iar eu am incercat cu BU 2508,terminatie atat AX,cat si DF.Multumesc anticipat.

Final linii BU508AF.Si schema:
Guest ucenicu

DANY79,iti multumesc mult pentru schema.Si BU508AF a "murit" aproape instantaneau.Am verificat componentele din zona,in special diodeele si tranzistorii,si totul pare ok.Ma bate gandul sa incerc si cu BU508AW,care are o putere de disipare tripla in comparatie cu BU508DF.

DANY79,iti multumesc mult pentru schema.Si BU508AF a "murit" aproape instantaneau.Am verificat componentele din zona,in special diodeele si tranzistorii,si totul pare ok.Ma bate gandul sa incerc si cu BU508AW,care are o putere de disipare tripla in comparatie cu BU508DF.

verifica intii tensiunea de alimentare a etajului de linii,decupleaza etajul de linii si monteaza in locul lui un bec de 220v 40w,masoara tensiunea pe bec sa fie cea din schema,daca nu e ok ,este mai mare sau mai mica problema este din sursainlocuieste tranzistorul cu cel din schema bu 508 sunt diferite in functie de terminatia pe care o auverifica condensatorul de intoarcere traful de liniicondensatorii care filtreaza tensiunile obtinute di trafo liniiimpulsurile sincro linii