Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

constructie decodor spdif

Recommended Posts

1.miclovan draga , ne -am lamurit ce vrei sa faci ; deci vrei sa facu un amplu pe tuburi si pentru ca sa ai o calitate deosebita vrei sa il alimentezi cu semnal digital .Eu as face asa : as construi aamplificatorul , l-as alimenta la inceput cu semnal analogic si in timp ce merge m-as gindi cum sa fac sa il alimentez in digital !2.Chestunea s/pdif este mai complicata decit pare ; ai nevoie de circuite specializate de decodare +memorie+drivere (de ex CS4926-CL si CS4226-KO de la Cristal) ; nu stiu daca le gasesti dar trebuie sa fii optimist.3.Scema: solutia pe care ti-o propun este ca sa gasesti o schema care merge sigur , adica un decodor de la un receiver av , eventual unul mai vechi care sa fie mai simplu 4.Realizare practica simpla este sa o gasesti gata facuta si sa o adaptezi ; poate iti iese in cale un receiver stricat si folosesti placa respectiva ;De ce este bun un receiver ? pentru ca a fost construit sa primeasca semnale tip s/pdif din exterior .

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

destul de frumoasa ideea :aplauze ampliful este terminat cam 80 % mai am nevoie de trafurile de iesire...:)testele le-am facut pe un traf de radio pe tuburi :nas: si am fost surprins de calitatea sunetului ...pentru curiosi...amplificatorul este format din o trioda dubla 6n1p si doua finale el84