Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator care consuma putin....

Recommended Posts

salve....am achizitzionat un CD-MP3 player portabil cu casti shi am urmatoarea problema:vreau sa fac un amplificator de putere relativ mica 1-10W alimentat de la un accumulator care sa consume cat mai putin .......ideea e ca mp3-ul e ideal pentru o excursie (2 acumulatori 2100mAh se termina in aproximativ 10 ore) si as vrea sa pot asculta la un difuzor cam tot atata timp ... evident cu un volum al amplificatorului (shi accumulatorului) cat mai mic.....concluzie..... ce amplificatoare cu randament maxim si la care se aude relativ bine se pot construi la noi?

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sunt aproape sigur ca s-a mai tratat pe forum treaba amplificatoarelor mici...dar hai sa-ti recomand ceva:

http://www.reprise.com/host/circuits/lm386.asp

Evident...pt. stereo pui doua de-alea! Merge si ca amplif de cashti

dar duce si nishte difuzoare mici cu care s-ar putea asculta muzica la un picnic, intr-un compartiment de tren in care eshti numai tu si cu prietenii tai...etc. La 9V merge beton pe cashti si pe difuzoare mici. Sa nu treci de 12v totushi...

sorteh...unde se gaseshte MAX de-asta?!? Ca la vit., cnx., si tlzx. nu-l au!Si nu m-ar mira sa fie si scump pe deasupra, dar astept raspunsul tau.Oricum...clasa D in mintea mea este facuta pt subwoofere nu pt toata gama audibilului...

si deci, un amplificator in clasa D accesibil la noi se gaseste?nu ma intereseaza varianta stereo.... momentan am un acumulator de 6V la 1500mA/h cu incarcator aferent pe care ash vrea sa le folosesc....... oricum nu ma intereseaza Hi-Fi dar nici sa scoata nasol... avand in vedere ca la cashti se aude supervreau o parere despre tba 810 ( am unu pe stoc )