Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

dvd player "Philips" DVP3040 / 12

Recommended Posts

Buna ziua ! am acest model de dvd care nu vedea nimic , i-am inlocuit unitatea optica cu una ce o aveam prin sertarele mele (SF HD65),si nu vede decat CD-urile, la DVD afiseaza "bad disc".bun , mi-am zis ,îi voi pune una noua , si asa am facut , dar rezultatele sant aceleasi , nu vede DVD-urile.daca poate cineva sa ma ajute cu vreo idee ,o schema , sau o logica de verificare ,îl rog frumos... :scarpin

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

aaaaaaaa, si inca ceva , am vazut ca unitatile optice de la acest aparat chiar daca sant acelasi model ("SF HD65") sant un pic diferite , la cea originala nu avea montat un integrat "k_XB9" ,dar la celelalte este montat,ma gandesc ca s-ar putea sa fie un impediment acest lucru...dv ce spuneti ? :scarpin

Buna ziua ! am primit azi (de piese) ca si cel mai sus mentionat (Philips) , un dvd "Maxwell" model DVD5108 , si am constatat ca are aceeasi unitate optica "SF HD65".Am inlocuit-o , si culmea la aparatul asta se comporta invers decat la Philips :citeste f bine DVD-urile , dar nu vede CD-urile...cred ca singura concluzie la care ma duce aceste situatii , este ca nu se mai merita reparate...trebuiesc aruncate direct la tomberon :sparge: :dans:

sigur este SF HD65 , unitatea am luat-o de la un magazin de elctronice de la noi ,care mi se pare mie ca a comandat-o de la adelaida si m-a costat 37 lei...imi este cam teama sa umblu la rezistentele de focus ale laserului...

nu are de ce sa-ti fie teama.eu asa am mai marit durata de viata a unor unitati laser.intai noteaza valoarea rezistentelor semireglabile in acest moment dupa care poti sa reduci putin valoarea la semireglabilul cu rez mai mica(pina in 1200 ohmi),o poti reduce pina in 400ohmi.daca nu are rezultate nu ai ce sa-i mai faci sub aceasta valoare.rezistenta la semireglabilul pt dvd (cea de ordinul kohmi-lor) o lasi asa.succes si merita sa incerci.

am incercat ,insa fara nici-un rezultat :scarpin ma gandesc ,ca defectiunea s-ar putea sa fie in alta parte ,sau unitatea optica sa fie de proasta calitate...o sa incerc sa mai cumpar o unitate,sa vedem cu ea face la fel...?oricum ,multumesc pentru bunavointa , "bobo" ...:cado