Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Galactic 21G180N....

Recommended Posts

Are un vecin un TV Galactic 21G180N pe placa mai scrie THP100B ...REV1.1,jungle TDA 9351PS si memorie 24c08A cu urmatorul defect de nou ... Majoritatea posturilor se vad cu un moire suprapus pe imagine sau chiar cu o dublura a unui alt post, m-ar interesa cum se poate intra in Service menu si eventual ceva sugestii pt reparatie Multumesc

• Replies 27
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 years later...

Are un vecin un TV Galactic 21G180N pe placa mai scrie THP100B ...REV1.1,jungle TDA 9351PS si memorie 24c08A cu urmatorul defect de nou ...

Majoritatea posturilor se vad cu un moire suprapus pe imagine sau chiar cu o dublura a unui alt post, m-ar interesa cum se poate intra in Service menu si eventual ceva sugestii pt reparatie

Multumesc

_________________________________________________________________________________Tv Galactic model 21G180N(idem:Ultraline,Bronx,Ryder,Edelstein,Mav) este echipat cu sasiul THP1008 si nu THP100B(probabil eroare de scriere)
  • 3 years later...
Guest Auras Kawassaky

buna ziua am si eu un televizor Galactic 21G180n  nu se mai aprinde deloc nici ledul de standby...dar cand il bag in priza imi face scantei deci asta inseamna ca nu e arsa rezistenta....ce poate fii va rog frumos sa ma ajutati

Edited by Auras Kawassaky
Guest Auras Kawassaky

in condesator nu mi da curent cel de 400 de v

cand il scot din priza ar trebui sa faca un scurt acel condensator ..nu face nimik....am masurat si cu becul nu mi da nimik in condensator la rezistenta de 6w da imi da curent

chiar nu stiu ce poate fii de nu mi vine curent in condesator

eee....daca face scantei e clar ca nu e arsa "rezistenta"....daca ii spunem siguranta poate fi mult mai aproape de adevar.

defectele pot fi multe....se aude un fel de taraiit  in tv?.... cand e in priza fireste....daca da.....  etajul baleiaj cadre ceva in scurt...daca nu..... e sursa de vina...sau amandoua

parerea mea si sfatul prietenesc....duceti-l la un electronist care ii va da de cap....nu spun meserias pt ca meseriasi se cred multi ......daca au o surubelnita sau un ciocan in mana sunt "meseriasi"

nu vreau sa fiu ironic inutil....dar se pare ca nu prea avetii experienta in domeniu si avand in vedere tensiunile mari dintr-un tv.....mai bine nu va bagati.

spor si bafta

Guest Auras Kawassaky

am o placa identica numai ca e rupta deci am toate piesele de la el dar nu stiu ce as putea schimba sa mi apara ledul rosu deci specific ca in condesatorul de 400 de v nu mi vine curent ce ar putea fi

apropo nu se aude nici un tarait in tv ca daca se auzea era bine

300V exista?U1 exista?ai masurat ceva pe macolo?

nu exista 300 de v aparat de masura nu am.......asta e grav

daca era 300 de v la inchiderea tv ului imi facea scurt condensatorul de 400 de v la actionarea surubelnitei

Guest Auras Kawassaky

am schimbat rezistenta de 6w (R502 = 3,9 ohmi)  220 primeste

nu mi vine curent in condensator nu mi se aprinde ledul de stand by cel rosu e ca si mort.ceva e cazut si chiar nu mi dau seama ce sa schimb

frate,nu te supara,dar doar cu o surubelnita cu care scurtcircuitezi un condensator nu se repara un televizor!

depanatorii nu s-au inventat,au invatat mult asa ca ar fi indicat sa apelezi la unul din ei,imi pare rau dar din cauza unora asemenea dumitale aceasta meserie a ajuns de ris,pentru ca un defect de 2 lei costa 80..etc...lumea nu mai are incredere in aceia care repara (bine si ieftin!)si se duc la altii care repara scump(nu se stie cat de bine) pe principiul

"daca-mi ia 20 de lei ii zic "sefule",daca-mi ia 80 ii zic "domnu inginer"

dragi colgi fara suparare cum raspundeti cuiva care nare nici un pic de experienta in electronica 

DUL FRATE IN SERVIS acolo stie ce sai faca DACA NAI UN PIC DE EXPERINTA CE VREI SAL STRICI MAI TARE :nerv

cum sai faci scurt pe cond de 100mf 400v cu surubelnita in sursa asta nam auzit de cind ma stiu :aut: ca oameni se cred toti electronisti fara suparare dar nam intilnit pina acum eu va salut 

Edited by Harhas Florin