Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

ma intereseaza un soft de lpt

adicontakt

Recommended Posts

ma intereseaza un soft cu care sa comand portul paralel ( lpt) pt a actiona un releu, eu detin astfel de softuri ceea ce vreau eu este sa pot comanda releele cu o combinatie de taste fara sa mai fiu nevoit sa deschid programul si sa dau click cu mousul. precizez ca ma intereseaza doar pt o singura iesire (pinul 2 mai exact). deci cind dau sa spunem Alt+8 sa am 1 logic in pinul 2 al portului paralel cand dau iara aceaisi comanda sa am zero logicms anticipat

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu te descurci in visualbasic???? :rade: s? sper?m c? vede skaarj, ?i-?i explic? el ce u?or e!!!... :limb: hai c? e u?or, se g?sesc pe net sute de manuale, ?i ide-uri, ?i alte alea... ba?ca, libr?riile de lpt sunt deja f?cute, tu ai de f?cut doar interfa?a utilizator, ?i s? ob?ii accesul la lpt, atât!!!

ma intereseaza un soft cu care sa comand portul paralel ( lpt) pt a actiona un releu, eu detin astfel de softuri ceea ce vreau eu este sa pot comanda releele cu o combinatie de taste fara sa mai fiu nevoit sa deschid programul si sa dau click cu mousul. precizez ca ma intereseaza doar pt o singura iesire (pinul 2 mai exact). deci cind dau sa spunem Alt+8 sa am 1 logic in pinul 2 al portului paralel cand dau iara aceaisi comanda sa am zero logicms anticipat

Aici o discutie care ma viza si in urma careia am reusit sa "misc" portul, in Visual Basic.http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... rt+paralel

ia intreaba-ma ce imi merge? nimicpoate vreau mura-n-gura ( a se citit "MURA" nu altceva), nik nu iese. am gasit niste programe care imi face un kotkey la program dar nu si la butonul pe care il vreau eu daca atasez programul pe lpt care il am ajuta?

Te pot ajuta numai in Visual Basic dupa cum am scris mai sus, deci, Visual Basic ai? Ca sa incepem cu inceputul.

nu asta ar fi problema cea mai mare. sunt si programe care fac asta, tot ce vreau este : in momentul cindeste deschis calculatorul , oricand in orice aplicatie sunt daca dau o comanda de taste ( ctrl+ 2 spre ex) sa imi comute din 0 sin 1 logic pe pinul 2 al LPt-ului. inca odata daca apasa pe aceste taste sa imi comute din 1 in 0

... trebuie ?i ca softul/softurile din foreground s? te lase, în sensul c? nu folosesc combina?ia respectiv? de taste...mai trebuie ?i s? te asiguri c? XP-ul las? softul respectiv s?-?i fac? treaba... microsoft a cam t?iat accesul direct la hardware odat? cu win2000, parc?...