Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum sa refacem scala aparatelor de radio?


feri.visky

Postări Recomandate

Deschid acest topic cu scopul de a strange lalolalta capacitatea tehnica a celor care "trec" pe aici cu scopul elaborarii unei tehnici autohtone de a face o scala, replica exacta a originalului.Ar fi nevoie de:- cei care stiu sa lucreze bine in Photoshop CSx, Express etc.- cei care stiu sa lucreze in tehnica de sitare tipografica.Doua metode ar fi :- transpunerea cu imprimanta pe film autoadeziv (din Photoshop), care apoi se lipeste pe o bucata de geam de marimea scalei...- transpunerea foto pe sita serigrafica a imaginii scalei refacuta in Photosop, apoi transpunerea pe sticla, coacerea in cuptor etc.Daca aveti si alte idei ....

Link spre comentariu

Deschid acest topic cu scopul de a strange lalolalta capacitatea tehnica a celor care "trec" pe aici cu scopul elaborarii unei tehnici autohtone de a face o scala, replica exacta a originalului.Ar fi nevoie de:- cei care stiu sa lucreze bine in Photoshop CSx, Express etc.- cei care stiu sa lucreze in tehnica de sitare tipografica.Doua metode ar fi :- transpunerea cu imprimanta pe film autoadeziv (din Photoshop), care apoi se lipeste pe o bucata de geam de marimea scalei...- transpunerea foto pe sita serigrafica a imaginii scalei refacuta in Photosop, apoi transpunerea pe sticla, coacerea in cuptor etc.Daca aveti si alte idei ....

Intamplarea face sa ma fi ocupat de aceasta scala de Bicaz. Foto arata cateva din etapele de prelucrare in Photoshop (7), dupa care am tiparit-o pe o imprimanta laser pe suport transparent pentru retroproiector. Am pus-o apoi intre doua geamuri subtiri -1,5mm (de la rame chinezesti pentru fotografii) si am montat totul in aparat. Arata bine. Nu stiu cat va rezista in timp.
Link spre comentariu

Metoda folosita de radianr este foarte simpla, ieftina si eficienta. Din pacate imprimantele obisnuite nu pot printa culori mai deosebite cum ar fi auriu si argintiu. Chiar si cu culoarea alba sunt probleme cind se printeaza pe transparent.

 

Metoda serigrafica este scumpa al naibii....

 

O alta metoda, migaloasa rau, ar fi cu sabloane. Sunt firme care taie folie dupa fisiere, deobicei Corel. Aici e problema alinierii sabloanelor, treaba migaloasa, dar rezolva problema culorilor deosebite fiindca se gasesc spray-uri aurii si argintii.

Link spre comentariu

Majoritatea producatorilor au folosit si folosesc metoda serigrafica.Substanta fotosensibila, in speta alcoolul polivinilic, si o bucata de sita serigrafica cu densitatea adecvata necesitatilor noastre nu costa o avere, se pot cumpara de la un atelier de serigrafie.Pe timpuri cand nu exista alcool polivinilic se folosea cu succes albumina.Pentru cei interesati as putea explica in amanunt si procedeul de intindere a sitei serigrafice pe rama precum si aplicare pe sita a substantei fotosensibile.Rama se poate refolosi.Expunerea se face la un bec nitraphot de 500W sau pentru cine are, lampi UV.Developarea se face in apa calduta.Aplicarea de cerneala serigrafica se face cu o lamela de cauciuc,se pot folosi cele de razuit parbrizul (partea de cauciuc).Personal folosesc CorelDraw pentru elaborarea desenului.Pentru cei interesati am desenele de scala de la Miorita si Armonia in format .cdr. Am incercat si metoda printului pe folie autoadeziva transparenta.Din pacate rezultatele sint sub asteptari,cel putin la Armonia care are fundalul ichis la culoare nu se intelege nimic.Este de preferat ca pentru desenul scalei sa se faca film nu print pe transparent fie ca se foloseste laser sau inkjet.Am putea crea o baza de date cu desene de scala in cadrul asociatiei.Daca pot fi de folos,va stau la dispozitie.

Nicolae

Link spre comentariu

Am demarat cautarile pentru sita si vopsele... sa vad ce rezulta... Daca nu, atunci fac si eu cu imprimanta... Si cu ajutoare in CS3...Mai am si scala asta, fiind de la primul radioreceptor romanesc: Record S49U

Am sa incerc eu sa prelucrez scala de Record.Am nevoie de dimensiunile sticlei.Nu dau un termen.Stau rau cu timpul liber, daca mai exista asa ceva in ziua de azi.Nicolae
Link spre comentariu

Cred ca un tutorial despre tehnica serigrafiei ar fi binevenit. Bineinteles, in limita timpului dvs. disponibil. Pe mine, de pilda, in afara de scale (pe sticla) m-ar interesa daca pot scrie pe aluminiu (as dori sa dau un "look" cat mai profesional constructiilor mele). Eventual, prin bunavointa moderatorului, un topic facut "lipicios". P.S. Daca moderatorul de aici nu vrea, am eu pile la moderatorul de la sectiunea de radioamatorism :da

Link spre comentariu

dupa cum reiese din cele spuse mai sus,se pare ca nu prea avetzi idee despre ce inseamna imprimarea serigrafica(sincer nici eu).nu e chiar floare la ureche dupa cum cred unii si altziii,dar nici greu.acest procedeu are o gama foarte mare de utilizare,practic in toate domeniile,iar de costurile ce le implica toata tehnologia tzine in primul rand de nr de imprimari pe care il face.cu alte cuvinte nu merita investitzia(sita-care este f scumpa,culoarea,substantzele chimice,TIMPUL de realizare al sablonului etc)ptr un nr de 2-10 imprimari.daca se foloseste ptr productzie mare DA,daca nu mai bine il "pictati cu mana".daca vretzi mai multe info(in germana) despre serigrafie va ajut cu cea mai mare placere.sarbatori fericite! cu respect catalin

Link spre comentariu

Intimpator sau nu avem cunostinta de ce inseamna serigrafia sau tampografia in sistem industrial.Aici puneam in discutie o aplicatie simpla pentru amatori, in ideea de a readuce la o forma cat mai apropiata de cea originala a aparatelor pe care le restauram.Pentru cei care incercam acest lucru TIMPUL, desi foarte pretios nu inseamna mare lucru cand vrei sa faci un lucru de calitate.INVESTITIA..? nu cred ca poate fi cuantificabila intr-o comunitate ca cea a colectionarilor de aparate de radio,atata timp cit poti fi de folos chiar si cu o singura scala,carcasa sau mai stiu eu ce piesa restaurata.Intimplator sau nu astazi incercam sa restauram mai multe aparate germane decat romanesti si asta fiindca nemtii s-au ocupat de DESEN iar romanii de PICTURA. Daca am fost offtopic imi cer scuze.Sarbatori fericite!ing.Nicolae Popescu

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări