Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung CK5933W_problema TDA 3654

macea

Recommended Posts

Va salut oameni buni!Este vorba de un Samsung CK 5933W...sasiul e constituit din 2 placi.Pe placa din stanga e sursa,baleiajul orizontal,vertical,iar pe cea din dreapta sunt circuitele de semnale mici.Problema este baleiajul vertical.S-a ars integratul TDA3654.Cand m-am dus la el omul mi-a zis ca mai fusese ars in urma cu 1 an.Am schimbat integratul cu altul,condul de 100 micro/35 volti si filtrajele de pe bara de alimentarea TDA-ului.Am pus si un radiator mai mare(dublu) ca patisem si eu pocinogul asta cu arderea integratului in decurs de cca.6 luni-1 an.Cat credeti ca a tinut depanarea?Vreo 4 luni si ma suna omul iar...ca are dunga orizontala.Aceeasi problema-TDA 3654 ars.De aceasta data l-am schimbat si am pus un ventilator pe 12 volti atasat de radiator...sa vedem cat o sa tina.mentionez ca tensiunea de alimentare a integratului e buna-25 volti.Sa fie proaste integratele cumparate din comert?

Pune-i 3 radiatoare si 3-4 ventilatoare si vezi apoi!Glumesc desigur! Inainte de a face asa ceva..ar fi mai indicat sa vezi daca chiar se incalzeste asa tare..sa stabilesti daca defectarea IC este din motive termice! Ai facut o proba? Sa il folosesti cateva ore si sa verifici temperatura radiatorului!De obicei acele radiatoare sunt calculate..!

Pai radiatorul se incalzeste destul de tare...de nu poti tine degetul pe el dupa o ora de functionare.Dar v-am mai spus ca aparatul merge bine mersi 6 luni de zile dupa care clacheaza TDA-ul..ma gandesc la cumpararea unui integrat scump-original care la Telezimex costa 80 Ron,dar pot lua teapa si cu ala,asa ca mai bine cumpar o data la 6 luni cate un circuit cu 25 lei :speriat

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines