Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

desulfator

Recommended Posts

Irf9530 merge exccelent la aceasta schema (probat de mine) . Faptul ca bazaie bobina inseamna ca montajul functioneaza corect insa nu obtii un puls de ampliudine suficenta => ce dioda ai folosit ( e necesara una "ultrafast ") ? Vad ca ai pus si o siguranta .Nu e bine intrucat ea o sa scada foarte mult din amplitudinea pulsului .Deasemeni si firele de conexiune ar trebui sa fie "litz wire" si ceva mai groase .

• Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 4 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...
Guest adaniel69

am construit si eu un desulfator si as vrea sa stiu ce tensiune ar trebui sa bage in baterie?am pus o dioda si un condensator pe bornele bateriei si am undeva la 26 de volti! e ok sau trebuie mai mult?multumesc!

Guest adaniel69

pe placa de montaj am putin peste 40 de volti! dar pe bornele bateriei numai 26! oricum bobinele nu sunt ok ca imi consuma undeva pe la 700 de miliamperi! :Dm-am jucat cu condensatorul de la 555!condensatorul de pe iesire se incinge ca naiba!

Guest adaniel69

m-am gandit acum la o chestie. e mai greu cu calculatul bobinelor, nu e mai usor sa ii dam bateriei impulsuri foarte scurte direct dintr-o sursa externa dc de ~40 de volti?

Guest adaniel69

m-am mai jucat putin cu cateva piese si am ajuns la urmatorile valori:

- rezistenta dintre + si pinut 7al lui 555 e de 330k

- rezistenta dintre pinul 7 si pinul 6(2) este de 22k

- condensatorul de la pinul 2(6) e format din 2 condensatori de 8.2nf in serie(pe multimetru arata 3.7nf).

Conform acestui calculator http://www.ohmslawcalculator.com/555_astable.php am:

Frequency: 1.043 KHz Cycle Time: 958.973 μs

Duty Cycle: 94.12 %

Time High: 902.563 μs Time Low: 56.410 μs

Imi consuma ~300ma. Pe placa am ~43V iar pe bornele bateriei ~27v!(masurat prin metoda cu dioda si condensator de 0.47mf)

Nu ma pricep la bobine, bobinele le-am recuperat dintr-o sursa pc! Una a avut vreo 4 infasurari, am dat la o parte 3 dintre ele!

Sa vedem daca face treaba!

Testez pe o baterie de moto Caranda(BSB) de 7 amperi care statea pe un scuter de mai bine de 1 an, am completat cu apa distilata in toti elementii!(era aproape seaca). Cand am pus aparatul de masura prima data pe baterie avea ~2 volti!

• 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Va salut.Am facut si eu schema din pagina precedenta si nu imi functioneaza.Bobinele sunt masurate,tranzistorul este IRF9540N,dioda FR605,problema lui este ca se incinge tare bobina de 1000uH,si nici nu urca tensiunea,am urmarit toate traseele si nu exista erori.Stie cineva din ce cauza nu ar functiona?