Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

desulfator


Postări Recomandate

Miezul ala toroidal de la filtararea sursei PC nu prea e bun pentru ca se va incalzi si pe deasupra va avea nevoie de spire prea multe .Poti folosi cu succes un miez cu un factor Al cat mai mare .Practic sa stii ca merge si o bara de 1cm lungime taiata/rupta dintr-o bara de ferita de la un aparat de radio cu AM. Bobinezi 60-100spire si va merge .Daca se incalzeste ceva , poti umbla la factorul de umplere al lui 555 a.i sa lasi bobina in pace iar piesele montajului sa se incalzeasca in limite normale .

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 118
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 luni mai târziu...

Am facut si eu schema de mai jos si pare sa nu functioneze...Sunt de negasit Mos. IRF9Z34N si dioda NTE597 :cry: . stie cineva cu ce pot inlocui IRF9Z34N??In fine. am inlocuit IRF9Z34N cu IRF9530,nu stiu daca e bine ce am pus(am vazut pe un forum o schema asemanatoare si zicea un user ca Mos.IRF9Z34N se poate inlocui cu IRF9530)si am luat si eu acest mos. IRF9530 sperind ca va merge :rade: dar nu a fost asa...Cind il conectez la baterie nu se aude nimik, doar daca stai cu urechea linga bobina se aude un biziit,si are un consum de 0,04A deci nu e bine...Am atasat citeva poze.

Link spre comentariu

Am pus IRF cum trebuia si am schimbat si LM555 si vad ca aproape tot la fel face,Se aude un biziit doar cind stai cu urechea linga bobina,si nu face nici un fel de scintee la borna bateriiei...Am testat cu un dif daca se aude un biziit intr-e +(plus) si baza si -(minus) si baza ,si se aude, LM practic ar oscila siar face treaba. Am testat si cu 2 leduri(am atast jos citeva poze)Treaba e mai mult ca sigur de la IRF pentru ca eu l-am inlocuit cu IRF9530 pentru ca IRF9Z34N e de negasit :cry: E bun IRF9530 pentru schema aceasta/? Stiti cu ce'as putea inlocui IRF9Z34N???

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări