Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Guest alex

O simpla cautare pe Google dupa cuvantul OrCAD si ai fi aflat ca ultima versiune este 10.

Guest bdf1000

acum o alta intrebare despre OrCad .. o doc in lima romana .. sau cum se pot face cablaje .. ca sunt satul de erori de la netlistu` din OrCad ;)cu respect Flo ;)

cu orcad 9 stii sa lucrezi?acolo te pot ajuta cu niste sugestii. doc in romana nu am.

Guest MirceaI

cred ca poti rezolva problema cu erorile din netlist si fara documentatie in limba romana. trebuie mai multa atentie cand desenezi schema si multa rabdare la ales footprint-uri cind treci schema in PCB.

Guest bdf1000

va multumesc .. am sa incerc sa fac ceea ce trebuie ... chiar daca imi va fi ff greu ;).. apropo daca ai docu` de la orcad si ai posibilitatea sa le facem publice ... ca sunt multi cei care "stiu" tot ca si "eu" cu respect fl o :oops:

Guest danielzane

In situl Electronica-azi gasesti la arhiva, in format electronic, numerele cu documentatia Orcad. Eu am cumparat si ziarele.

Salut Am eu un CD cu Orcad 9.1, 9.2, cat si 10, atat versiunea full cat si cea trial. In plus am strans si scanat de-a lungul timpului (aproape) toate articolele publicater de Electronica Azi referitoare la subiectul discutiei. Si pot sa-l trimit prin posta (daca primesc adresa) sau daca suntei capitalisti, dupa stabilirea zilei orei si locului putem sa ne intalnim ...Daca cineva se impiedica pe undeva in folosirea acestui program as fi bucuros sa ajut. Si eu m-am blocat la inceput.Flor

Intrebare de novice in Orcad(cred ca 9): dupa ce desenez schema electrica, cum realizez PCB-ul? Am luat toate butoanele la rand, dar rabdarea mea si-a atins limita

Salut

Ma voi lungi, dar poate ca cele de mai jos vor fi utile si altora. Scuze pt. eventualele greseli de dactilo.

Pt. inceput creezi un folder numit in care salvezi proiectul cu terminatia sch. Apoi redeschizi fiserul si

1) Cu tastele <Ctr> si apasate simultan sau din Edit =>Select All selectez intreaga schema.

2) Apas butonul de minimizarea a desenului. Nu cel al Orcad-ului.

3) Apare o imagine cu intreaga cale a proiectului. Design resourse=>'.numele proiectului .dsn=> SCHEMATIC 1=>PAGE 1. dai click pe PAGE 1

4) plimbi mouse-ul prin dreapta Task Manager-ul din partea superioara a ecranului. Vei vedea ca sunt active si dai click-uri succesive pe casutele de:" Bill of material" care va scoate lista cu piesele in Output, ce poate fi editata si scoasa la imprimanta, DRC (Design Rules Chek) ce verifica corectitudinea electrica a schemei si notarii compnentelor (dac nu exista 2 piese botezate la fel, de ex 2 de R2). Daca ai totul OK, selectezi Create Netlist in care selectezi Layout si bifezi Run ECO to Layout. Va apare un fisier numele proiectului .mnl. Eventual corectezi erorile.

Dupa acesta pas inchizi Captura si deschizi Layout-ul.

Pt. inceput dai click in New=> Layout=>Data si selectezi default. Apoi programul va intreba de .mnl-ul tau pe care il scoti de unde l-ai pus ( de acea ai creat un fisier cu numele lui). Astfel va incepe alocarea footprinturilor (capsulelor).

Daca nu sti dimensiunile faci conversia 100 mils =2.54 mm. 1mils=miliinchs =(1/1000)*25.4 mm. Logic.

Asta e cifra magica pe care nu trebuie s-o uiti nici o data. Nu uita ca electronica este dominata de sistemul anglo-saxon si nu de cel metric. Piesele se gasesc in Library manager. Personal m-am jucat cateva zile deschizand librariile de componente ca sa le invat

La componenetele pasive prima cifra reprezinta lungimea evident in mils, a 2-a grosimea tot in mils si a 3-a diametrul terminalului (idem, adica in mils).

Dupa ce ai trecut prin aceste furci caudine incepi sa setezi in Options Sistem Seting mils, grid via si dai OK....Apai tat' acolo selectezi Auto back up time la minim, adica 5 minute, Nr of backup la 2 (ocupa mult spatiu fiecare)...

Si incepi trasarea traseelor.

Mai sunt multe de scris, dar iti las placerea de a le descoperii singur.

Daca te impiedici cauta-ma -de preferat- pe personala, (ca sa nu umplem chatul). Daca esti capitalist (bucurestean) ne putem si intalni.

Dar vreau sa stiu unde si cum te-ai blocat.

Eu am stat cateva luni bune pe acest program ca sa-l controlez. Si nu el pe mine.

Esecurile sunt incluse in pret, dar pe mine m-au ambitionat.

BAFTA.

Flor

Multumesc de indrumar :d Dupa ce realizez schema, reusesc sa o import in Layout, dar la alocarea foot-printurilor fie nu imi gaseste foot-printuri pentru nici una dintre piese, fie pentru unele nu imi gaseste, ii aleg eu manual, imi da un msj de err cum ca am o versiune trial care imi permite maxim 15 componente (eu stiu ca am versiunea completa) pana la urma imi reface schema electrica, dar arata si mai naspa decat schema desenata initial de mine in captura, nu seamana de nici o culoare cu un pcb; oricum problema majora e la foot-printuri.

Salut Am eu un CD cu Orcad 9.1, 9.2, cat si 10, atat versiunea full cat si cea trial. In plus am strans si scanat de-a lungul timpului (aproape) toate articolele publicater de Electronica Azi referitoare la subiectul discutiei. Si pot sa-l trimit prin posta (daca primesc adresa) sau daca suntei capitalisti, dupa stabilirea zilei orei si locului putem sa ne intalnim ...Daca cineva se impiedica pe undeva in folosirea acestui program as fi bucuros sa ajut. Si eu m-am blocat la inceput.Flor

m-ar interesa si pe mine versiunea 10. astia de la orcad nu au binevoit sa imi trimita si mie un demo. ceva sugestii?

Guest ALIN PAVELESCU

Am si eu nevoie de acel cd , dar si de ceva tutoriale (ai zis ca ai ceva scanat)daca mi-l poti trimite prin posdta, chiar si contracost , iti las adresa:Timisoara; str.Circumvalatiunii; nr.25; bl.I2; ap.33; cod300336.Merci mult deocamdata.

Am si eu Orcad 9 si as vrea sa invat sa simulez cu el. Se poate?Are cineva documentatie despre asa ceva?Mersi anticipat.