Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rezistenta anodica

bogdan69

Recommended Posts

Cat e rezistenta anodica daca pun doua sau mai multe tuburi in paralel? Cumva Ra/2 respectiv Ra/n? Eu asa stiam, dar probabil ca nu stiam bine. Nu am gasit pe net nimic care sa ma lamureasca.Vreau sa pun 2 6P14P in paralel intr-o schema plecand de la Aritma lui Aleks. Ce putere obtin?

Cat e rezistenta anodica daca pun doua sau mai multe tuburi in paralel? Cumva Ra/2 respectiv Ra/n? Eu asa stiam, dar probabil ca nu stiam bine. Nu am gasit pe net nimic care sa ma lamureasca.Vreau sa pun 2 6P14P in paralel intr-o schema plecand de la Aritma lui Aleks. Ce putere obtin?

Eu am testat acest lucru chiar aseara; puterea obtinuta a fost mai mare, dar fara sa fie ceva specataculos (nu am modificat piesele din schema, insa testele le-am facut pe un traf de iesire de putere mai mare).Spun nespectaculos, deoarece oricum puterea initiala era suficienta pentru camera de locuit (nu treceam de 1/2 volumului). Ideea era sa pun un comutator, ca sa pun lampile finale in paralel, trecandu-le pe acelasi traf de iesire si sa folosesc ampliful pentru ghitara (stereo-mono).Cred ca, pentru ghitara, va trebui sa fac un PP, iar SE-ul sa il folosesc doar pentru auditii...

Multumesc blue. Eram derutat pt ca am vazut o schema cu 2 807 puse in paralel. Ra pt un tub este 6k iar in schema traful de iesire era dat cu 3,8k. De aici nelamurirea mea.

Deci Rat=Ra-Ra/n, da? unde Rat e rezistenta anodica totala. In cazul particular cu 2 tuburi Rat=Ra/2.

In functie de punctul de functionare ales, Ra se modifica ,dar din cauza puterii disipate pe anod Ra variaza in anumite limite restrinse ,asa ca evaluarea acestui parametru ar putea fi diferenta dintre doua amplificatoare !

• 1 month later...

Daca este vorba de un SE nimic mai sinplu trebuie sa stim tensiunea de alimentare anodica a etajului final si puterea maxima disipata de anodul tubului din acesti doi parametri putem afla Ra iata cum:Pdamax/Ua=Ia EL84 Pdamax=12W Presupun Ua=250Vcc rezulta Ia=48mA Ra=Ua/Ia=5208,3(3) Ra=5k2 daca avem 2xel84 SE Ia=96mA Ra=2k6 ,samd.Daca folosim Ua=300Vcc pentru a nu depasi puterea disipata anodica Ia=40mA. Atunci cind acest curent este adus la maximul suportat de lampa fara a depasi Pdamax(puterea disipata anodica maxima ) si putera utila pe sarcina (difuzor )este maxima,in cazul el84 circa 5W 6P3C SE Pdamax=18W Ua=250 Ia=72mA Ra=250/0,072=3472,2 ohmi Ra=3k5,samd(si asa mai departe).

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines