Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TK....regenerare,inlocuire system emisie sau....altul..nou?!

Guest dr_best_001

Recommended Posts

Guest dr_best_001

salut,...parerile cred ca sunt impartzite...sunt curios ,totushi,care e parerea dvs in sensul asta....poate reusim sa clarificam cate ceva legat de tuburi...eventual sa dezbatem pe seama tk...eu personal am avut ocazia sa vad cum se reinnoiesc systemele de emisie la tk (e o intreaga filosophie acolo)....si asta cunoscand un tip care lucreaza cu tk de mai bine de 20 ani......nu stiu daca pt unii mai este de actualitate ,,batranul kinescop"...tinand cont de aparitzia plasmei,lcd sau..oled-ul...totusi poate mai exista ..nostalgici...

Guest dr_best_001

..app...eu nu sunt in tzara..asa ca nu mai stiu cum sta treaba pe ..acasa...voi de unde face-tzi rost de tk noi ?

se poate face regenerare de TK relativ usor daca ai scula necesara (eu am, e drept un simpla, marca MADEbyME).

pe la inceputurile lui 90, am "incalzit " multe cinescoape .

rezultatele depind mult de gradul de uzura al cinescopului .

oricum am lungit viata unor cinescoape si cu 3-5 ani.

Guest dr_best_001

...eu, personal,am renuntat la metoda clasica de regenerare....nu...tzine...dupa un timp vine inapoi TK...in aceeasi stare.Am incercat cu multe regeneratoare....rezultatele ,e adevarat ,sunt diferite,dar problema e ca nu tzine mult.Am ,inca,un BK 467 si un BMR 3,le tzin doar pt masurari.De ex. cu batranul BMR3 pot sa vad daca are ,,schluß"-probleme G1-K,iar cu BK467 vad starea emisiei si durata de viatza.BK nu arata daca are o cat de mica problema G1-k........daca TK nu a fost ,,intzepat" incerc sa curat katozii folosind o tensiune de cca.10KV si curent foarte mic....undeva intre 100 si 300?A...deja peste 300?A se desprind bucatzi din catozi..e adevarat microscopice..nu se vad..dar nu iasa regenerarea.treaba asta se face in timp,in sensul ca se lasa pe fiecare k sa lucreze descarcarea cca.5-10 min.Filamentul trebuie insa supraincalzit cu..ATENTZIE...12v.FARA FRICA---NU CRAPA...Putetzi incerca pe un TK LESINAT,si o sa vedetzi-si mie mi-a fost cam frica prima data .La 8,5V rezultatele sunt mai slabe deoarece nu ajunge la temperatura K si stratul de oxid e mai greu de eliminat.Uneori trebuie chiar sa inrosesti tot systemul de emisie ,folosind inductzia,asta in cazul in care TK are probleme grave in spatziul G1-K.Oricum merita o ,,curatzire" numai un TK care mai are inca emisie ,la unul ,,lesinat" nu ai nici o garantzie ca iasa.Eu am lucrat in tzara 15 ani in service si a trebuit sa vad asta -treaba cu TK-in Germania,nici nu ma gandeam ca o sa vad cum se face un Tk ---NOU---.Pot sa spun ca e ceva deosebit,e o alta meserie,depanarea Tv e una iar treaba cu tuburile e ...alta.Ca sa le faci pe toate nu prea e timp,in plus trebuie un service bine dotat,incepand de la autotransformatoare,trafo de separare retzea,generatoare de inalta frecventza si intre 50W-600W,generatoare de inalta tensiune-pana la 200KV...si multe altele...

Vad ca am starnit o dezbatere utila pe forum ,chiar si cu depanatori experimentati. Eu nu vreau decat sa-mi repar tv-ul meu.Mai participa cineva si la mine ,fara sa dea verdict "Tubul". Multumesc "dr_best_001". Si am inteles ce imi zici dar nu pot sa continui aici . Daca mai poti mai da-mi indicatii la mine , pt ca am mai gandit fenomenul si l-am mai comparat cu alta situatie. Incep sa banuiesc vinovatul , dar nu sunt inca convins. As mai continua dar ma opresc momentan.

mr. gelutu:1. la tv-ul tau as schimba cele 2 socluri: soclul tubului ( ai grija sa nu spargi tubul cand il scoti ) cu altul de la un tub defect si soclul ( mama ) in care se "infige" tubul, cu ghilimelele de rigoare; as curata si locul in care a aparut descarcarea ( pentru ca in mod sigur a scazut rezistenta de izolatie )mr. dr_best_2001:1. sunt situatii dese in care siguranta nu se arde si transformatorul ia foc. siguranta nu a fost dimensionata pentru un traf de 5W care alimenteaza un filament de tub ( puterea absorbita de filament aproximativ 2W ), ci pentru a suporta pulsurile de curent atunci cand apar descarcari in tub pentru "curatarea" catodului ( catozilor ).

Guest dr_best_001

..egal,da-o in colo de sigurantza daca se arde se ..inlocuieste,daca nu ...si pica trafu'..se cauta un traf mai teapan..nu?...nu cred ca merita sa ne contrazicem pe tema asta....parerea mea...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines