Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

preamplificator phono RIAA


ioannis

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Ptr cine e interesat de un preu de doz? MC cu impedan?a între 10-100 Ohmi, iat? unul cu ECC88 alimentat la +30V stabilizat, filamentele de asemenea alimentate stabilizat (cu un 7806), amplificarea în bucl? închis? e de cca 100 ?i se poate regla din rez de 33k, în bucl? deschis? trece de 600. Se folosesc l?mpi separate în prima ?i a doua pozi?ie, ptr evitarea diafoniei.

Link spre comentariu

Pe deasupra alimentata cu 30V , pe sursele de curent din anozi mai cad aproximativ 15V si pentru lampa mai raman 15V . Excelent ce sa zic , e bun internetul asta , dar prezentati totusi scheme ce le-ati realizat voi , sau care "se stie" ca functioneaza bine , nu orice prostie gasita cu google ( fara nici o rautate pentru colegul nostru zal ).

Link spre comentariu

P?i, ce s? zic? Revista Wireless World din 84 prezint? ceva garan?ie? C? de acolo e scoas?. Stabilizarea e f?cut? cu LM723. Nu am pozat t?ietura c? arat? urît ?i am preferat s? o pictez, dar dac? e cineva interesat, pun o poz?.

Re?ea de corec?ie pasiv? se poate ad?uga la ie?ire, cum prefer? colegul blue, sau se poate modifica în preu de microfon dinamic.

Link spre comentariu

P?i, ce s? zic? Revista Wireless World din 84 prezint? ceva garan?ie? C? de acolo e scoas?. Stabilizarea e f?cut? cu LM723...

Schema este adresata celor neobisnuiti prea mult cu tuburile si de aceea este realizata special pentru tensiuni de alimentare asa de reduse, motiv pentru care s-au facut ceva compromisuri.In afara de maximizarea castigului prin utilizarea de surse de curent, nimeni insa nu a remarcat aici ca ambele triode sunt polarizate cu tensiuni grila-catod zero, total neobisnuit pentru preamplificatoarele audio. Acest regim de polarizare este mai putin indicat pentru preamplificatoarele ce se vor cu distorsiuni reduse, este la limita aparitiei curentilor de grila.Este cumva un adaptor de doza MC la un preamp RIAA deja existent, sau a fost utilizat independent (+alte etaje)?!
Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Propun si eu asta...

Posted Image

:wav:

 

Am ales sa realizez schema dvs. deja am tuburile si transformatorul de alimentare. Va rog sa imi explicati in ce sunt valorile condensatorilor? Toti sunt in uf? (exceptandu-i pe cei la care se specifica pf) Nelamurirea mea este daca toti sunt nepolarizati? Daca nu care este + ? Va multumesc pentru ajutor.

 

 

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări