Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nei-Pt92

Recommended Posts

Imaginea apare cu intirziere,apoi apare si dispare.Tensiunile pe catozi;G=140v,R=124v,B140v.Totusi culorile sunt echilibrate ,nu am nici o dominanta de culoare.In Depanatorul 30,Tavi zice ca e un dezechilibru de curenti intre catozi(tensiunile masurate o evidentiaza de fapt)ce blocheaza finalul video.N-ar trebui sa am si o dominanta,ori poate e prea mica si n-am remarcat-o eu.Sa incerc o regenerare?

Mersi Sorine ,asa banuiam si eu si totusi ca sa multumesc,clientul,sisa fiu eu impacat cu mine ,am schimbat,soclul ,finalul video si condul din G2.Inutl insa ,defectul persista.Procul nu poate fi" pacalit"cumva ,regenererea nu da rezultate?.Am doua tv.(5-ani vechime}cu acelasi defect,cazute in interval de citeva zile.

Putin probabil. Solutia este un tub bun de pe un tv mai putin pretentios si asta pus in locul lui. Am un PT92 cu tub lituanian Ekranas care face la fel. Masurat pe aparat e OK dar probabil ca diferenta intre catozi e prea mare pentru PT92.

Am regenerat si lituanianul de 21".Clientul a ramas uimit de cit de bine merge.La fel l-am pregatit sufleteste,ca operatia nu reuseste intotdeauna 100%,si ca trebuie sa se pregateasca de unul nou .A fost de acord,preferind sa-l arunce decit sa-l mai vada ca ii dispare imaginea la fiecare 30 -50 secunde.

Am regenerat si lituanianul de 21".Clientul a ramas uimit de cit de bine merge.La fel l-am pregatit sufleteste,ca operatia nu reuseste intotdeauna 100%,si ca trebuie sa se pregateasca de unul nou .A fost de acord,preferind sa-l arunce decit sa-l mai vada ca ii dispare imaginea la fiecare 30 -50 secunde.

atunci cand regenerarea se face in premiera,rezultatele sunt bune,si poate functiona aproape un an.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines