Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema placa de sunet creative audigy Se 7.1 model SB0570

Guest cilibiu gerogica

Recommended Posts

Guest cilibiu gerogica

Buna ziua.Am si eu o mica problema cu placa de sunet mentionata in numele topicului.Mai exact,nu mi se aude bassul..am incercat toate variantele dar nici un efect...am vazut ca s`a mai discutat pe forum despre o problema asemanatoare insa nu am vazut nici un rapuns concrect...am setat placa pe 5.1 merg toate canalele foarte bine numai cel care scoate bass si medii nu merge bine...am bifat CMSS pe stereo dar tot la fel...mi se aude doar daca bifez bass redirection..insa semnalul care intra in woofer este foarte mic..aproape inexistent..spun ca este mic pentru ca intra un amplif de putere foarte mare (200 W reali) facut de mine care abia imi misca diful de la woofer dat la maxim(bassul de intensitate mica se aude clar)..am vazut ca a mai avut cineva o problema asemanatoare dupa ce a reinstalat windowsul..insa nimeni nu a putut sa`si dea seama de la ce este...la mine la bass redirection dupa ce`l bifez sub mai este casuta cealalta in care am +0 db..din cate am citit pe net trebuia sa am +15 db...driverul este cel original updatat cu programul de la ei creative autoupdate...am incercat si cu drivere modate...tot la fel...in legatura cu bass redirection,ce am citit pe net ar treb ca iesirea pentru bass si center sa functioneze si fara ca optiunea respectiva sa nu fie bifata...este defecta placa de sunet sau sunt de vina,setarile,driverele,windowsul...?(folosesc windows xp prof)..Va multumesc si sper sa ma ajutati sa`i dau de cap...

punei drivere modate de X-fi extreme audio (cautiu pe gogu "audigy se to x-fi" )

si vezi ca s`ar putea tu sa bagi in amplif intrarea de centru sau de side , nu cea de subwoofer ( mufele de pe rear si center/sub sunt pe 3 canale nu stereo ! )

Posted Image la cea din stanga ma refer mai sus

Guest cilibiu gerogica

ups...nu stiam ca celele doua iesiri sunt fiecare pe 3 canale...folosesc jack stereo pentru fiecare...in gaura verde am un jack stereo pentru fronturi,in gaura neagra jack stereo pentru rear`uri,iar in gaura roz jack stereo pentru woofer,pentru centru nu ma intereseaza..zici ca acolo trebuie sa iau un jack pe 3 canale...?jack`ul stereo imi scoate bass de acolo doar daca bifez bass redirection...daca o sa iau un jack de ala zici ca o sa`mi scoata si fara sa mai bifez bass redirection?o sa caut un jack de ala pe la magazine si o sa revin...aa..pai zi`mi si mie care cum vin..verde pentru ce este si jack imi trebuie,negru pentru ce e, si roz..multumesc mult!

tu nu bagi unde trebuie , sau cum ti`am zis mai sus in ampliful de subwoofer tu trimiti semnal de centru !!!!! daca ai cablu cu jack si 2 rca inverseaza rca`urile intre ele si vezi ce se intampla ! culorile pt conectori standard sunt :green TRS 3.5mm stereo output, front channelsblack TRS 3.5mm stereo output, rear channelsgrey TRS 3.5mm stereo output, side channelsgold TRS 3.5mm dual output, center and subwooferblue TRS 3.5mm stereo input, line levelpink TS 3.5mm mono microphone inputpune driverele care ti`am zis mai sus !

Guest cilibiu gerogica

nu am reusit deloc sa iau semnal de woofer...am incercat cu jack de ala de care ai zis..am fost de dimineata si am cumparat jack de ala cu 3 iesiri...cum sta treaba..sa`ti explic sa fiu mai inteles..eu am la placa de sunt 4 gauri in spate cu urmatoarele culori:roz,neagra,verde si albastra.Din cate stiu eu gaura roz este pentru iesire centru si woofer...cu jack`ul pe care l`am luat am obtinut urmatoarele..daca setez placa pe 7.1 din gaura roz am otinut semnal pentru side right ,side left si pentru centru...nu am reusit in nici o gaura sa pot regla volumul la woofer din consola..la toate celalate am putut numai la ala nu...singura posibilitate ca sa pot modifica sunetul din consola la subwoofer este sa dau pe 5.1 si sa bifez bass redirection,dar se aude f f f f incet...vine un semnal f mic..daca nu il bifez nu se aude...nu am gasit nici un site te`al lui gogu...si nici drivere modate de el...numai ceva modate de daniel pe care le`am mai instalat dar nu au rezolvat nimic...ce sa mai incerc?

Guest cilibiu gerogica

eu cred ca problema e din drivere..:(((..o sa le iau pe alea..inainte aveam gain +15 ,acum nu mai am atat..am decat gain +0..dar nu stiu de ce...pana acum nu am mai folosit toate canalele ca am o statie..si imi trebuia decat stereo...cred ca dupa ce am reinstalat windowsul nu`mi mai apare gain +15 ..:((..o sa revin dupa ce incerc driverele respective..multumesc.

Guest cilibiu gerogica

am luat driverele alea..le`am instalat...aceeasi problema...nu iese bass pe mufa roz decat daca setez bass redirection...se aude mai tare...asta are gain +15db..cand selectez ala mi se aude mai tare...cam dublu fata de cum se auzea..insa nu se aude cine stie ce..se aude cam de 3 ori mai incet decat mufa verde..decat fronturile...e acceptabil driverul asta insa nu are decat consula..nu pot face ce faceam cu driverele originale..nu pot regla volumul pe fiecare canal...adica la speakers are decat sa`mi aleg pe cate canale vreau,bass redirection si advanced unde are sa reglez volumul decat pe cele 2 fronturi..nu conteaza ce aleg....pot sa aleg si 7.1 ca la advaced tot pe cele 2 canale pot sa reglez...apropo link`ul pe care mi l`ai dat sunt mai multe drivere pentru xp...adica moror 1,2..is cam 5 linkuri si am vazut ca nu e acelas driver..adica difera marimea la fiecare din ele..care e bun?am mai vazut ca scrie ca e bun si pentru vista..scrie xp si vista..de ce a mai facut si pentru vista?:d

tu ai probleme mari cu sistemul de operare , incearca sa iti reinstalezi windows si dupaia sa bagi driverele care ti`am zis

E inadmisibil sa setezi 7.1 si sa ai control doar pe 2 canale ! !!! probleme astea sunt cauzate de multe drivere instalate . modificate .........

normal dupa ce instalezi driverul care ti`am zis trebuie sa ai consola asta :

Posted Image

Edit : Spune`mi ID-ul tau de mess sa discutam poate se rezolva problema

Guest cilibiu gerogica

la mine are mai multe reglaje consola..iti pun o poza sa vezi ...ce marime au driverele pe care le ai tu...ca ti`am spus,acolo sunt mai multe drivere pentru xp care au marimi diferite pe care sa`l iau...?e setat pe 5.1 si am decat la fronturi sa modific...

Guest cilibiu gerogica

Ce castigati? Pe scurt obtineti acelasi sunet ca cel pe care il ofera X-Fi Xtreme Audio. Audigy Se costa cam 80 ron in timp ce X-Fi Xtreme Audio costa cam 190 ron. Eu unul cred ca e suficient cat am spus.Driverele modate pentru Windows XP 32 bit si 64 bit:Main siteMirror 1Mirror 2Mirror 3Mirror 4Continut:- Driver for Windows Vista 5.12.1.2007 / Windows XP v5.12.01.621- APO Interface Module 2.06.00- Audio Console 2.40.14- Console Launcher 2.40.09- Host OpenAL 1.00.14..pe care din ele ele le iau?..de exemplu driverul de la mirror 1 difera fata de cel de la 3 sau 5..nu stiu daca difere toate intre ele..dar unele difera ca marime...unele sunt arhivate altele nu...pe care sa le instalez..?sa ma uit sa vad daca am facuta vre`o imagine la windows curat...daca nu gasesc trebuie sa stau sa reinstalez...insa sa stiu barem care sunt bune...am un driver cleaner poate face ala ceva...pe care le`ai luat tu?mai sut si astea...vad ca jos scrie ca sunt bune si pentru xp....Driverele modate pentru Windows Vista 32 bit si 64 bit:Main SiteMirror 1Mirror 2Mirror 3Mirror 4Continut:- Driver for Windows Vista 5.12.1.2007 / Windows XP v5.12.01.621- APO Interface Module 2.06.00- Audio Console 2.40.14- Console Launcher 2.40.09- Host OpenAL 1.01.08Driverele au fost testate de mine pe XP 32 bit, XP 64 bit, Vista 32 bit si Vista 64 bit. Pe perioada cat le-am testat nu am intalnit nici un fel de probleme.

Guest cilibiu gerogica

Ce castigati? Pe scurt obtineti acelasi sunet ca cel pe care il ofera X-Fi Xtreme Audio. Audigy Se costa cam 80 ron in timp ce X-Fi Xtreme Audio costa cam 190 ron. Eu unul cred ca e suficient cat am spus.Driverele modate pentru Windows XP 32 bit si 64 bit:Main siteMirror 1Mirror 2Mirror 3Mirror 4Continut:- Driver for Windows Vista 5.12.1.2007 / Windows XP v5.12.01.621- APO Interface Module 2.06.00- Audio Console 2.40.14- Console Launcher 2.40.09- Host OpenAL 1.00.14..pe care din ele ele le iau?..de exemplu driverul de la mirror 1 difera fata de cel de la 3 sau 5..nu stiu daca difere toate intre ele..dar unele difera ca marime...unele sunt arhivate altele nu...pe care sa le instalez..?sa ma uit sa vad daca am facuta vre`o imagine la windows curat...daca nu gasesc trebuie sa stau sa reinstalez...insa sa stiu barem care sunt bune...am un driver cleaner poate face ala ceva...pe care le`ai luat tu?mai sut si astea...vad ca jos scrie ca sunt bune si pentru xp....Driverele modate pentru Windows Vista 32 bit si 64 bit:Main SiteMirror 1Mirror 2Mirror 3Mirror 4Continut:- Driver for Windows Vista 5.12.1.2007 / Windows XP v5.12.01.621- APO Interface Module 2.06.00- Audio Console 2.40.14- Console Launcher 2.40.09- Host OpenAL 1.01.08Driverele au fost testate de mine pe XP 32 bit, XP 64 bit, Vista 32 bit si Vista 64 bit. Pe perioada cat le-am testat nu am intalnit nici un fel de probleme.

Eu am windows xp profesional (5.1.2600) cu sp3...care imi sunt bune?:d

Guest cilibiu gerogica

id meu de mess e cilibica2000, da poate reusim sa`i dam de cap..insa apoi o sa postam si aici cu rezolvarea ca mai sunt care au problema asta ca a mea..:)..multam.

• 6 months later...
Guest LAURILURI

am luat si eu o asemenea placa audio.problema e ca nu stiu unde e iesirea spdif out caci vreau sa o conectez cu placa video nvidia 9500gt ca sa am sunet prin hdmi.caci plasma e legata la calc prin hdmi si nu am sunet.cu placa audio veche integrata in placa de baza puteam(aveam 2 conectori si le legam intre ele cu placa video)...dar pe placa asta creative nu vad sa aiba asa ceva.ma poate ajuta cineva cu iesirea spdif out la creative?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines