Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pacanit amplificator audio

Recommended Posts

Am o problema... Am achizitionat recent un amplificator audio Yamaha AX-440. Finalii unuia din canale au fost schimbati cu altii asemanatori, fiindca cei originali nu se gasesc. Problema mea: la volum ceva mai puternic, uneori aud pacanituri scurte. Se aud indiferent de sursa de semnal (am incercat cu calculatorul, un CD-player si chiar cu telefonul...)Ati putea avea idee care este cauza? Sau, si mai bine, rezovlarea? :d

Verific? C139-140, C143-144, C163-164, R205-206. Mai adaug? cond. de 0,1-1uF/63V minim, ptr. decuplare a aliment?rii peste filtrele formate din C169-170-171-172 ?i rez. de 4,7 Ohmi. Pune un cond de 0,1-1uF în paralel pe D113, alte idei nu-mi vin deocamdat?... Schimbatul trz. finali nu ar trebui s? modifice func?ionarea amplifului, s? nu fie o problem? din preu sau cond. de pe calea de semnal C129-130. Ca trz. finali, merg foarte bine acolo 2SA1943-2SC5200, dac? g?se?ti mai buni, ?i schimb? C161-162 cu unii de 100uF/100V de calitate, bine sorta?i ptr. pierderi minime, e o veche prosteal? a celor de la Yamaha s? subdimensioneze la tensiune acel cond. ?i C139-140 ar trebui pu?i m?car la 16V.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines