Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena T2FD

SirRoger
 Share

Recommended Posts

Intentionez sa construiesc aceasta antena si mi-ar prinde bine sfaturile

celor care au construit-o si o au in utilizare. Antena fiind un dipol inchis este putin

zgomotoasa ceea ce nu e deloc rau pt. cei care locuiesc in orase....

Problema cea mai ,, delicata" ar fi realizarea rezistentei de sarcina (trebuie sa suporte 1/3 din puterea utilizata la emisie) care inchide dipolul, mai ales in conditiile in care puterea utilizata este de ordinul a unui KW .

Rog radioamatorii cu idei ( nu numai cei super experimentati....HI...) sa posteze zici variante de confectionare/ procurare

de rezistente neinductive de putere ( 3-400 W). Multumesc!

Un link : http://www.f5jtz.org/pjacquet/ant-w3hh.htm

Se pare ca nu este o antena pentru DX si nici nu este usor de construit si,mai ales,de amplasat.Cateva pareri competente gasesti in revista noastra nr.8 si 12 din 2003.Merita oare sa-ti bati capul cu constructia unei rezistente neinductive de 3-400 W,cu izolarea acestei si apoi cu procurarea/constructia unui adaptor de antena care sa tina 1 KW?Daca tot vrei o multibanda simpla de ce nu te orientezi catre antena Windom?E doar o parere.Succes!

Se pare ca nu este o antena pentru DX si nici nu este usor de construit si,mai ales,de amplasat.Cateva pareri competente gasesti in revista noastra nr.8 si 12 din 2003.Merita oare sa-ti bati capul cu constructia unei rezistente neinductive de 3-400 W,cu izolarea acestei si apoi cu procurarea/constructia unui adaptor de antena care sa tina 1 KW?Daca tot vrei o multibanda simpla de ce nu te orientezi catre antena Windom?E doar o parere.Succes!

Multumesc pentru info, dar astept pareri si de la cei care au construit aceasta antena, daca a construit-o cineva...

De ce nu construiesti pur si simplu antena pentru receptie? Daca va functiona mult mai bine decatce ai acum, atunci iti poti bate capul si cu rezistorul.

De ce nu construiesti pur si simplu antena pentru receptie? Daca va functiona mult mai bine decatce ai acum, atunci iti poti bate capul si cu rezistorul.

No tnx..Credeam ca a construit cineva aceasta antena si am vrut sa stiu cum lucreaza..Userul alin de pe forum m-a convins sa fac un windom ( tnx Nelu,yo9fwx) e multiband sinici nu necesita transmach daca e calculata bine ( am antena-tuner pe statie, deci pot gresi un pic la calcule...HI ! ).Totusi raman la parerea ( din ceea ce am citit si au spus altii) ca antenele ,,inchise" gen delta-loop sau T2FDsunt mai putin zgomotoase lucru deloc de neglijat in mediul urban.....Adevarul este ca daca tot e sa facem un compromis, sa-l facem pe ala care ne avantajeaza putin....Asa ca .... raman la WINDOM.73 si toate cele bune!Sarbatori fericite tuturor!Cristi

Astazi mi-am ridicat provizoriu o antena OCFD (Off Center Feed Dipole), care este derivatadin buna si batrana antena Windom. Am atasat grafice cu rapoartele SWR obtinute.Putin cam descurajante dar normale pentru o antena multiband de compromis. Inaltimea demontare este de ~12-13m cu capetele bratelor la ~1m de marginea a doua blocuri cu 4 nivele.Bratul scurt are 13,4m iar cel lung 27,1m. Alimentare cu cablu coaxial de 50 ohmi cu un balunGuanella realizat pe doua toruri FT140-43 (tnx Nelu, YO9FWX). Voi incerca sa vad dacadepartarea bratelor de marginea cladirii va imbunatati situatia. Daca prezinta interes revin sicu ceva fotografii.73!

George, felicitari pentru antena!Intr-adevar, reflectatele sunt putin cam mari, dar nu foarte mari ca sa puna probleme acordului cu un transmatch. Studiind putin tabelele atasate, eu cred ca daca ai pune acoloun tor 1:6 , SWR-ul ar scadea sub 2 peste tot. Si asa, sistemul de adaptare cu BALUN e un compromispt. aceasta antena, bratele nefiind simetrice....Cum am discutat si cu Nelu, eu voi monta un balun 1:4 facut cu un tor T200-2.O sa intre mai multe spire( vreo 17) decat la tor cu FT... deoarece permeabilitatea este mult mai mica,T200-2 fiind tor din pulberi de fier si nu din ferita.Chiar ar fi interesante niste poze, daca tot ai facut...Poate stabilim si un sked !73!

Un balun 1:6 nu ma ajuta deloc. La inaltimi mici de montare este mai indicat un raport de 1:4.

In benzile unde SWR este mare, partea reala a impedantei "vazuta" jos este la nivelul a ~20 ohmi.

Un tor 1:6 ar fi stricat si mai mult adaptarea. Daca ai acces la terasa blocului pentru a face mai

multe incercari si dispui de instrumente de masura arunca un ochi si aici:

http://hamwaves.com/cl-ocfd/index.html.

Din tabelul de aici http://hamwaves.com/cl-ocfd/survey.html eu am ales versiunea lui K4ABT.

Masuratorile initiale le-am facut cu un analizor MFJ. Ele ar fi fost relevante dacadispuneam de un etaj final tranzistorizat. Intrucat dispun de un FT-101ZD care areetajul final cu tuburi, am refacut masuratorile folosind un SWR-mtr CB ieftin dar carea fost verificat si masoara destul de bine. Influenta filtrului Pi se simte. In 80m, SWRmaxim de 1:1,8, pe 7050 1:1,2 iar in 20m SUB 1:2. Din punctul meu de vedere estemai mult decat acceptabil, se poate lucra in benzile joase fara dispozitiv de acordsuplimentar. Dupa ce fixez capetele in pozitia finala voi reveni cu ultimele masuratori.

• 3 years later...

Va salut.Ca sa nu deschid alt topic cu acelasi nume o sa intreb aici.Vreau sa construiesc o antena T2FD exclusiv pentru receptie.Antena va avea o lungime de apriximativ 33m si distanta intre conductori de 1m (pentru 3-30 MHz).Voi folosi un cablu de 75 ohmi pentru legatura intre antena si radio.Am gasit ca rezistorul terminal este de 390 ohmi pentru un feeder de 300 ohmi. Pentru adaptare se foloseste un balun 4:1. Daca folosesc un balun de genul cum erau la antene TV (adica cu "bucla"), bucla trebuie sa fie 1/2 lambda, iar din calcul iese ca bucla din cablu coaxial ar trebui sa aiba lungimea de vreo 8 metri. Gresesc undeva la ordinul de marime ?In fine, chiar daca e gresit ce am spus, ignorati va rog si indicati-mi, va rog, valoarea rezistorului si o modalitate simpla de realizare a balunului; eventual si a dimensiunilor corecte a antenei.Multumesc in avans.

Am construit acum cativa ani o T2FD calculata de la 7MHz in sus. Am testat-o cu balun de 9:1 si rezistenta de 510 ohm si apoi cu balun de 6:1 si 390 ohm.La emisie swr-ul a fost foarte prost in banda estimata, cam 3-4, fiind sub 2 doar pe cam 5 MHz. Folosind linie paralela homemade si adaptor jos a mers bine intre 7 si 30MHz.Bine dar nu impresionant ca sa zic ca merita pastrata. Am inlocuit-o cu deltaloop care radiaza tot ce primeste. Poate ca, din cate am auzit, find antena navala, peste un sol bun ar fi fost acceptabila. La mine la tara, unde am incercat-o nu am probleme de spatiu si 3 deltaloop unul in altul cu adaptare pe 1/4lambda coax 75ohm dau rezultate mai bune.

Multumesc pentru raspuns.Va rog sa-mi spuneti cum se construieste un balun 4:1 (300 ohmi la 75 ohmi) pentru lungimea de unda 16m.Se foloseste un cablu coaxial cu lungimea de 8 metri si se face colac langa antena ?Multumesc.

post-31721-139829421168_thumb.gifAsta merge foarte bine. Eu le fac pe T200-2 sau T200-6, dar aceste toruri nu merg ok in banda de 3,5 si nici in 27 si 28 de MHz. In 24 MHz merg inca OK. Puterea tolerata de un astfel de tor este de 600W, pe testate. Mai sus nu stiu, ca nu am de unde sa-i dau peste 600W, dar la 600 rezista. Daca vrei puteri mai mici se pot folosi toruri mai mici. Articolul original aici:http://www.rason.org/Projects/balun/balun.htmChestia cu "colacul" se numeste choke balun, nu modifica impedantele si nici nu face conversia de la simetric (antena) la asimetric (cablu coax). Acel choke balun cica nu lasa curentii RF sa se intoarca la transceiver. Sincer nu cunosc nici un fel de baza teoretica a functionarii unui astfel de balun, de aceea nici nu cred in eficienta lui. De facut am facut si eu choke-balun-uri dar sunt convins ca antena ar merge la fel de bine si fara ele.Succes!