Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa (SMPS) +/-50v pt amplif


Postări Recomandate

Inainte de toate, asa ca o observatie... Tu ai reglat sondele osciloscopului? Adica calibrarea sondelor?

De la minutul 1.30 gasesti explicatia.

...

Imi pare cumva suspect acel spike in sus pe semnalele tale si zic sa eliminam calibrarea sondelor.

...

Aici e aparatul de sudura Panzer 140MMA - care se gaseste pe la Dedeman, ai si schemele atasate. Deci e scula functionala, si poti vedea ce valori sunt corecte la SG3525.

https://goo.gl/photos/zyqJbDxSxcvgADtQ6

...

 

Schema principala-Proton 180.jpg

Sche.Proton180-Pwm SG3525.jpg

puterea invero 160.jpg

comanda invero 160 all.jpg

Link spre comentariu

Am montat o rezistenta de 1k intre pinul 1 al sg-ului si masa si lucrurile s-au schimbat

@andreigradu sodele sunt calibrate ok.

O recomandare de dioda de bootstrap uzuala? merge sa pun 1n4007? sau trebuie neaparat ceva fast? Acum am montata una smd Fr1j

Le. Am adăugat o oscilograma făcută pe ieșirile din ir, după diode și rezistentele din poarta... placa alimentata separat cu pinul 6 al ir ului la masa. Pare in regula acum? 

SDS00024.png

SDS00025.png

15853350002844830412331432107942.jpg

 

IMG_20200327_210209.jpg

Editat de djlove
Adaugari
Link spre comentariu

Intrarea inversoarea trebuie legata mereu la masa printr-o rezistenta (ideal cat mai redusa dar evident in limitelele curentilor acceptati) pentru a obtine o valoare a amplificarii cat mai putin dependenta de impedantele din circuitul  divizor - filtru marime masurata (tensiune in cazul asta).

Masurarea tensiunii pe cele doua intrari ale AO cu MM... nu ajuta la nimic, erorile fiind f mari.

Doar cu osciloscopul, AO lucreaza totusi la cativa kHz.

Link spre comentariu

Orice dioda de 1A sau oricat de mare vrei tu , rapida, pentru ca ea lucreaza la 1/2 din frecventa oscilatorului... care il ai la 100-120kHz

Da, arata mult mai bine acum. Acea rezistenta fusese mutata pe schema, se vede acea sageata.

Semnalele acum arata corect, in sensul ca au 45%.

C56 pe schema ta nu sunt lamurit exact ce face acolo, pe restul schemelor de pe net lipseste.

...

P.S. ... @sesebe esti singurul care scrie ca sa fie o dioda de tensiune mare, 400-500V, am scris si eu cu multi ani in urma si toti au ras de mine...

P.S. 2... ai pe acasa ceva incarcatoare de telefon defecte, sau orice surse mici in comutatie, poate gasesti prin ele dioda...

...

P.S. 3 - La aceasta sursa s-a tot facut confuzia intre UF4007, sau orice din serie  si 1N4007.

Oamenii nu sunt atenti ca de fapt UF4007 e dioda rapida de 50ns, iar 1N4007 e dioda redresoare clasica .

 

sg3525-dc-dc-konvertor-dcdc-converter-circuit.gif

Editat de andreigradu
Link spre comentariu

Cocoasele semnalelor se trag de la alimentarea integratelor...tensiune insuficient filtrata...riplu pe alimentarea integratelor. Condensatorii de filtraj trebuie sa fie cat mai aproape de pinii de alimentare a integratelor...eventual calareste pinii de alimentare a integratelor cu un condensator de 47-100uf....sau sa nu fie vreo bucla de masa in constructia cablajului. Pune osciloscopul pe bara de alimentare a integratelor....

Poze cu semnalele la intrarea ir-ului se poate?

Editat de mac01
Link spre comentariu

@mac01 am pus mai sus ocilograma de pe iesirea SG/intrarea IR, nu am rezistente intre ele, iar traseele au 2-3mm lungime intre cele de integrate.

Nu am mentionat nicaieri ca am  folosit bucati de conductoare de vreo 5cm lungime lipite pe placa pentru a putea face oscilogramele astea… de aici pot aparea ceva perturbatii

 

Am gasit urmatoarea postare la aceasta sursa postata si pe diy audio.com si romanul care a proiectat SMPS-ul similar A1000 spune ca ar trebuie facute cateva modificari ca sursa sa functioneze corect, unele par ca au sens, dar cateva nu le inteleg, citez aici textul:

"first of all, i consider that the pcb is made according to the schematic, if so, change the following:
1. secondary snubber: R15, C37. it has wrong values and it is useless because is placed after the output inductors. use instead 2 snubbers with capacitor value of 470pF and resistor 22R at >3W in parallel with each secondary winding.
2. for the output inductor use a 30-36 mm outer diameter powder core green-blue strip winded with 2 wires of 1.2 mm diameter in parallel, 42 turns. one winding must be 180* out of phase.
3. use the arrangement from the attached schematic for the error amp. this has also compensation and is working stable.
4. decrease the values for Rj3 and RJ4 to 3.3R otherwise the MOS-FET's might blow-up soon due cross-conduction.
5. change C56 to 22nF and add a 33K resistor in series. the upper resistor with just smd marking should be 56k.
6. chage R8 IMEDIATELY BEFORE THE C26, P1 AND TR4 WILL CATCH FIRE !!!! THIS IS A SERIOUS PROBLEM!!!! PLACE IN PARALLEL WITH C26 A RESISTOR WHICH WILL SET THE MAXIMUM CURRENT FOR EXAMPLE 47R not bigger value than 100R.
7. add a 4k7 resistor in series with the pot. and change the pot to 1k otherwise you have very narrow overcurrent limit.
8. on the pcb, cut all the pins of the IR2110 which are not connected. there are few pins which are not used to provided the necessary clearance for to withstand high voltage. this aspect was completly ignored in the design, can see from the pictures.
9. increase the value of C34 to 0.47uF or the ic will enter in UVP mode in certain situation. can connect in parallel a 10uF cap.
10. decrease the value of C9 to 2.2nF to regain the loop stability. in case of instability, remove this cap. you can hear the transformer buzzing or making annoying noises when the loop is unstable."

 

1.  Modificarea asta o am si eu implementata pe placa mea, am pus cele 2 snubere direct pe pinii transformatorului

2.  Acum folosesc ceva foarte similar.... dupa recomandarile voastre

3. Aici e vorba de bucla de reactie.... sugereaza alta schema

4. Sunt rezistentele din porti, si eu am folosit 4.7 ohmi la recomandarea de pe forum, initial acolo aveam jumpere

5. @andreigradu Se vorbeste de C56 cel de care spuneai tu.. E necesara modificarea?

6 si 7 sunt despre protectia la current si am modificarile astea facute pe placa de ceva timp, pentru ca fara ele nu prea functiona protectia

8. Nu am facut asta, chiar e necesar acest lucru?

9. C34  mai peste tot e 220nF chiar si pe schema lui, ati mai intalnit undeva sa se foloseasca 470nF acolo?

10. Nu prea are sens, C9 e un condensator de pe puntea redresoare din primar… nu stiu ce vrea sa spuna aici.

 

Editat de djlove
Link spre comentariu

Exact!

Nu exista sarcine la bornele trafului de curent pt o alternanta. Cel mai simplu pe schema actuala incarci traful de curent cu o rezistenta direct in secundar. Ideal eu as fi pus o punte redresoare cu 1n4148 si apoi condesatorul,  potentiometrul si o rezistenta de sarcina peste condesator .

Link spre comentariu

CITAT:   

Masurarea tensiunii pe cele doua intrari ale AO cu MM... nu ajuta la nimic, erorile fiind f mari.

Doar cu osciloscopul, AO lucreaza totusi la cativa kHz.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Care kHz, ca montajul este alimentat separat, partea de forta nu exista. Uite ca am masurat eu cu MM:

pini-1-2-9.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări