Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Convertizoare sau invertoare de frecventa

Guest lazarelectroo

Recommended Posts

Guest lazarelectroo
Detin 430 de astfel de convertizoare care au tensiunea de alimentare 220V trifazic dar cu ce ma confrunt eu de obicei cu depanarea lor .Am cautat pe internet ceva documentatie despre ele ceva ce sa ma ajute sa repar astfel de convertizoare dar nu am gasit mai nimic . Am deschis acest subiesc pentru cei care cunosc stiu despre ce este vorba si cei care doresc sa ma ajute dar totodata sa ajutam si pe altii cu documentatii si intrebari .

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Era greu sa spui ce tip sunt? De unde sa stim noi?Eu am avut un singur caz de convertizor defect si l-am trimis la cei cre l-au vindut si dupa doua saptamini a venit inapoi. Era in garantie, asa ca nu pot sa spun cit ar fi costat reparatia.

@MifTyLa Actionari ar fi locul lor. Cred ca Alex vrea sa afle principii de functionare, generare semnale, blocurile de baza, protectii, circuite de feedback, surse in diverse invertere, fie ele produse standard, fie specializate/custom. Intre 1,5 - 2,2kW. Faptul ca sunt alimentate de la 220 trifazic este irelevant in cazul acesta, primul etaj este oricum redresarea si filtrarea la VBus.Bafta!Costel

Guest lazarelectroo

Si referitor la primul etaj de functionare din punctul meu de vedere ori cine stie despre ce este vorba .Si daca ati fi citit mai bine am specificat ca doresc ceva documentatie si putin ajutor din partea unor persoane cu experienta teoretica si practica dar pana la urma ce mai conteaza . Multumesc ptr ajutorul acordat si pentru sustinere . In loc sa ma ajutati mai bine condamnati .

Si referitor la primul etaj de functionare din punctul meu de vedere ori cine stie despre ce este vorba .Si daca ati fi citit mai bine am specificat ca doresc ceva documentatie si putin ajutor din partea unor persoane cu experienta teoretica si practica dar pana la urma ce mai conteaza . Multumesc ptr ajutorul acordat si pentru sustinere . In loc sa ma ajutati mai bine condamnati .

prietene, uit?-te la restul topicurilor de aici, ?i spune-ne dac? ?i se pare locul potrivit unde s? ceri documenta?ie despre ceva care n-are nici o leg?tur? cu sursele alternative de energie!!! :rade: pavcostel are dreptate, la ac?ion?ri ar fi cel mai bine.?i ai cuvântul meu c? acolo n-ai s? vezi post de-al meu, pentru c? sunt t?mîie la a?a ceva, ?i unde nu ?tiu chiar deloc, nu m? bag!!!înainte s?-l mut am s? ?terg comentariile offtopic, ?i am s? las un shortcut spre noul lui loc, s? nu-l cau?i disperat...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines