Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

combina audio probleme cu volumul


Postări Recomandate

Aveam o rugaminte voi. am o combina audi lg cu racio cd mp3 usb etc. problema dansei: daca vrei sa asculti in "surdina nu poti pt ca volumul la treapta 1 este mult prea mare. nu are nici o setare. am incercat cu rezistente pe iesire dar cand vrei sa dai volumu mai tare cred ca se simte in caldura disipate de acestea. alta solutie care ar fii?combina este facuta in smd iar amplificatorul cred ca este cu intrare digitala.exista o alta varianta de legat la difuzoare pt a "atenua" puterea acestora. o alta consecinta a legarii rezistentelor este aceea ca se creste mult prea mult rezistenta la intrare ceea ce inseamna un fortaj mare pt amplificator. nu vreau sa pun vreun amplificator extern!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

OFF TOPIC Abram Burel nu vad dece trebuie sa facem misto de problemele oamenilor, acest forum are rolul de a-i invata pe cei care cer ajutorul si nu de a arunca cu rosii stricate in ei; problema abordata de electronunervos este una destul de serioasa pe care am observat-o si eu la destule aparate

 

ON TOPIC in primul rand trebuie sa spui ce final ai acolo am atasat o schema absolut aleatoriu, una din variante ar fi sa maresti rezistenta din calea semnalului (in cazul de fata ce-a de 1k) si sa o micesti pe ce-a care este intre intrare si masa(in cazul acesta ce-a de 56k) aceasta ar fi varianta simpla, iar varianta ideala ar fi sa te uiti in montaj, unde vei vedea un comutator electronic (circuit integrat) care are multe rezistente, tu va trebui sa modifici rezistentele de la pasul numarul 1 iar restul montajului va functiona ca in original si nu iti va atenua volumul per general, poate ai vre-o data chef sa derajezi vecinii sau sa tragi o petrecere

Link spre comentariu

nu forjezi ampliful cu rezistentele alea,dar intr-adevar merg doar pt putere mica,ca la putere mare disipa f multdaca e digital,ai cam pus-o,solutia lui george merge doar daca ai ceva analogic la un moment dat,daca nu...si,desigur,ai postat aiurea rau,legatura intre subiectul asta si topic e la fel de stransa ca cea dintre nuca si combinaroaga un admin sa mute topicul unde trebuie(oriunde..)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări