Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate cu lãmpi detineti?


ctepeo

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...

am si eu : orizont 620a eforie 2 bucuresti 500 (asta e cel mai vechi cred ca prin 56' . are doar benzile de L,M, US, daca pesi pe 2din ele mere ca amplificator ... da nu prea are sensibilitate. ) tesla sonet b3, ultimul din generatia cu lampi din cite am auzit... magnetofon cu 2 viteze 4 si 9. toate is funtionale dar acu vreau sa scap de ele ca nu mai am unde sa le tin . care e interesat pm si discutam.

Link spre comentariu

Am gasit pe disk citeva poze facute imediat dupa o "achizitie" de acum 3 ani.

Scuzati calitatea, foloseam un aparat de 2 lei, lumina era cam proasta si fotograful nu foarte priceput.

Click pt. poze mai mari (~100k)

 

Suedia, AgaBaltic Europa 751, 1937-1938, tuburi: 6A8, 6K7G, 6G5, 6Q7G, 6N6G, 5Y4G

Posted ImagePosted ImagePosted Image

 

Germania, Blaupunkt 4W77, 1937-1938, tuburi: ACH1, AF3, AB2, AM2, AL4, AZ1

Posted ImagePosted ImagePosted Image

 

Austria, Columbia 940U (identic cu Ingelen 540W), 1939-1940, tuburi: ECH11, EBF11, EM11, EF11, EL11, AZ11

Poate aveti ceva date despre radiourile fabricate de Ingelen (Austria) si Orion (Ungaria) si vindute sub numele Columbia

Posted ImagePosted ImagePosted Image

 

Germania, Mende MS243W, 1941-1943, tuburi: ECH11, EBF11, EFM11, EL11, AZ11

Posted ImagePosted ImagePosted Image

 

Austria, Minerva Wien 415W, 1940-1941, tuburi: ECH11, EBF11, EM11, ECL11, AZ11

Posted ImagePosted ImagePosted Image

 

Belgia, Siera (neidentificat), 1938-1939, tuburi: seria E1

Orice date suplimentare sint binevenite

Posted ImagePosted ImagePosted Image

Link spre comentariu

frumos..Schema nu o ai???daca este pune-o sa ne delectam, poate mai si construim...eu am PCL86 4 buc si m-as apuca sa construiesc :)

Nu stiu daca ti-ai dat seama din poze , dar amplificatorul este SE iar puterea la iesire este de 2x4 W (2x6 dupa parerea unora) si nu cred ca merita munca sa construiesti asa ceva. Se preteaza f. bine la auditie intr-o camera mica cum este cazul meu , insa lipseste rezerva de putere care este necesara cate odata , asta probabil si din cauza boxelor inchise pe care le posed si care au randamentul destul de mic. Probabil as obtine rezultate mult mai bune pe niste incinte mai sensibile. Scula este destul de frumos construita , si am considerat ca nu are rost sa o modific , multumindu-ma cu ea asa cum este.
Link spre comentariu
Vizitator korban_alex

mi-am dat seama de puterea mica, intre-timp au fost postate niste link-uri catre scheme cu ecl / pcl86, cine e interesat le gaseste la topicul 'el84 cu intrebari'.multe scheme bune am gasit prin intermediul forumului astuia, isi face treaba, mai bine spus membrii isi fac treaba.Va salut!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări