Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

volumul audio de capul lui - CJC 319r

Guest b28rdw
 Share

Recommended Posts

Salutare,am un sistem 2.1 de calculator cjc 319r. de cateva zile, volumul o ia razna. ba se duce catre max ba se duce catre min. sau fluctueaza. am crezut ca-i de la placa de sunet, dar am pus un mp3 player si face la fel. daca folosesc butonul de volum (e digital, merge un pic in dreapta, sau in stanga, timp in care volumul creste sau descreste) efectul e normal (adica functioneaza corect). cum il las un pic, cum o ia razna singur. am mai observat ceva: functioneaza corect daca e basul la minim. cum dau mai mult la bass, cum incepe sa se auda mai incet. dar daca dau de volum din buton, se aude mai tare, totul e ok. se aude ca inainte, fara sa fie sunetul cu distorsiuni, sugrumari sau alterat altfel.electronica e imparita in doua placi. partea cu amplificatorul si partea cu controlul digital de volum si cel analogic de bass, treble, si senzorul de telecomanda. atasez pozele cu cele doua placi. rugamintea mea pentru cei cu mult mai multa experianta decat mine este daca imi puteti spune ce piese sa schimb, constient fiind ca ceva s-a "prajit" sau nu mai lucreaza in parametrii optimi.va multumesc mult,Ovidiup.s.: am letcon, pompa de fludor si aparat de masura :)

pai ai zis ca face la fel !!!!!! daca face la fel si cu alt amplificator inseamna ca e placa de sunet sau vreun virus ;sau daca nu ceva pe placa digitala (schimba condensatorii electro.litici sau poate fi (cel mai probabil integratul) ,,,,, cauta datachetul lui si masoara tensiunile

"daca face la fel si cu alt amplificator inseamna ca e placa de sunet sau vreun virus "tu scrii ca sa faci posturi multe? nu stiu unde nu m-am facut inteles. mai citeste o data, te rog, si sunt convins ca ai sa intelegi unde ai gresit ;)