Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

intrebare de idiot


Postări Recomandate

lotik poti afla cu un aparat de masura ce si cum . merge sa il pui la 22o dar nu se va aprinde becul (ce mare chestie)pui aparatul si vezi unde ai rez. 0 ! hai ce atata chin pentru un buton . soune mai exact ce vrei sa faci , la c evrei sa il montezi si ce vrei sa faca (adica sa se aprina sau nu becul)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

lotik poti afla cu un aparat de masura ce si cum . merge sa il pui la 22o dar nu se va aprinde becul (ce mare chestie)pui aparatul si vezi unde ai rez. 0 ! hai ce atata chin pentru un buton . soune mai exact ce vrei sa faci , la c evrei sa il montezi si ce vrei sa faca (adica sa se aprina sau nu becul)

deci vreau sa intrerup curentul de la retea la un amplificator"becul" e defapt un led care tine numai pana la 12 vvroiam sa stiu care pini pot fi conectati la 220 v fara sa explodeze ledul
Link spre comentariu

pune aparatul pe POWER si ACC si suceste in cele doua poz intrerupatorul si spune ce se intampapune aparatul pe POWER si GND si suceste in cele doua poz intrerupatorul si spune ce se intampapune aparatul pe GND si ACC si suceste in cele doua poz intrerupatorul si spune ce se intampadin primul post nu am inteles nimic, cand deschis cand inchia cand dustiu cum . baga becul ala la 24-30 V si il arzi si dupa sigur nu mai pocneste nik la 220 :sparge:

Link spre comentariu

Stie cineva,cum as putea inlocui tda-ul din momtajul ad017,sa pun in locul lui un alt amplificator? :sparge:

dar nu ai alt integrat? tda 2030 gasesti pe toate drumurilepoti folosi si TDA 2030A sau TDA 2040 si chiar TDA2050(are putere cam mare asa ca nu cred ca e prea bun) dar celelalte merg sigur si in cel mai amarat magazin gasestiP.S. asta suna cam :offtopic2
Link spre comentariu

am acum lang min un intrerupator aproape lafel ca ala (difera doar pozitionarea pinilor)eu daca vreau sa comand un consumator cu el, il leg in serie pe pinii ACC si POWERiar daca vreua sa fol becul leg intre ACC si GND 12V (vad ca la tine aici e problema ca nu actioneaza lafel ca al meu)ce ai tu inauntrul intrerupatorului cu siguranta nu este un led ci un bec si deci orice incerci sa ii faci nu il poti alimenta de cat de lao sursa de 12V (iti trebuie o rez mult prea mare si va disipa multa caldura - decinu merita sa fol becul)deci il dai naiba de bec si folosesti pinii ACC si POWER

Link spre comentariu

mi-am luat inima in dinti si l-am desfacutledul e legat intre ACC si GND si contactul de forta e intre ACC si POWERmultumesc mult de sfaturio sa il alimentez printr-o rez de 91k(de aia am la-ndemana) la 220 v :98later edit: am alimentat ledul prin 2 rez de 91k puse in paralel ca , cu una singura se aprindea cam incet+ diodalater edit 2 : am pus o rez de 33k si lumineaza perfectdar dupa nici un minut de functionare sa incins foarte tare reztrebuie pusa una de putere mai mare? am pus de 0,5 w

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări