Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Realizare recipient corodare cablaje (clorura ferica)

terente
 Share

Recommended Posts

M-am gandit mai demult la ideea de face un recipient pentru corodat cablajele si acum vreau sa va impartasesc si voua ideiile mele si sa va cer parerea.Vreau sa realizez un"acvariu" din sticla in care sa pot coroda cablaje de dimensiune mica si medie pana la dimensiunea unei coli A4.In realizarea acvariului intervine o problema , cu ce lipesc sticla ? Acvariul vreau sa fie de grosime mica de maxim 5-7 cm , putin mai mare decat o coala A4 sa zicem un 35 cm latime , 30 cm inaltime si cam 5-7 cm adancime, realizat din sticla de 5 mm grosime.Cu totii stim ca un cablaj se corodeaza mai repede daca clorura ferica este agitata si daca este incalzita .Pentru agitare ma gandesc sa folosesc un tub gaurit din cm in cm pus pe fundul acvariului impreuna cu o pompa gen pompa de acvariu pt pesti , trebuie sa am in vedere faptul ca clorura ferica actioneaza asupra metalelor asa ca toate materialele folosite trebuie sa fie nemetalice .Problema mai grava consta in incalzirea clorurei ferice la o temperatura de 40-50 grade , cum pot sa fac incalzirea fara a folosii o rezistenta , sau altceva facut din fier.Sper ca ideea mea sa aiba succes si astept sugestiile si parerile voastre.Multumesc anticipatCu stima Gafincu Adrian

Eu nu l-as face din sticla sa nu-l sparg.A4 mi se pare prea mare, iti trebuie multa clorura ferica.Nu e mai simplu sa pui ca toata lumea o tavita de plastic, cum sunt de exemplu cele pentru hartii? Daca vrei tavita mai mica foloseste casolete pentru mancare.Incalzitul creste viteza, cel mai simplu pui tava sa pluteasca in apa calda sau incalzesti cu un feon. La fel e important sa pui cablajul cu cuprul in jos.Am citit ca se poate folosi o punga, din cele cu fermoar de plastic, in care pui clorura ferica si cablajul, inchizi punga si le agiti, dar n-am incercat.

sticla se poate lipi foarte bine cu silicon, Trebuie avut in vede ca ea sa fie curata si perfect uscata cand facil lipirea. Pentru incalzit, daca tot vrei sa faci bule cu ajutorul pompei, de ce nu ai putea face ca acele bule de aer sa fie incalzite. Astfel faci 2 lucruri dintr-un foc..Spor la lucru

Eu daca mi-as face o dracovenie de asta as coroda cu sare de bucatarie si apa de la robinet.Avand in vedere compozitia chimica a sarii de bucatarie NACL se poate face o electroliza in care se descompune clorul de sodiu.A si ca procesul sa fie mai bun o rezistenta de masina de spalat.

....nu se face asa mestere , ce legatura are electroliza NaCl cu corodarea? Reactia dintre Cu si Fe2Cl3 adica clorura ferica e cea de dublu schimb ,adica cuprul trece in locul fierului ,rezultand clurura cuprica .....asa are loc corodarea , iar caldura e catalizator , adica procesul de corodare are loc mai repede.... :da

Pentru incalzire ai putea folosii un incalzitor de acvarii.(este incapsulat in sticla)Sincer nu cred ca se merita atata munca doar daca faci foarte multe cablaje. Tine cont ca iti va trebui destul de multa clorura ca sa umplii vasul, va trebui sa o depozitezi intr-un alt recipient, pe peretii acvariului se va depune "chestia" aia maronie, etc...

eu mi-am facut cat de cat un astfel de dispozitiv. o cutie alimentara mai inalta, in care pot baga placa aproape 15x20cm. de fapt, din ce am experimentat eu, corodarea cand placa este cu cuprul in jos si cand este placa pusa vertical in solutie dureaza cam la fel. pentru incalzirea am folosit niste rezistente de 5W inchise in tub termocontractibil(in total bag cam 200W). daca sunt asezate bine, datorita incalzirii se creeaza curenti suficienti pentru agitare. revin in curand cu o poza, nu sunt in preajma dispozitivului momentan.

Eu mi-am fost facut o cuva acum 5 ani. E pentru format mai mare de A4, intra 5 litri de solutie. Are doua rezistente de acvariu, pompa de aer de acvariu, dispersor de bule de acvariu si e lipit pe dinafara. Mi l-a facut un individ pe care l-am gasit in piata vinzind pesti si accesorii de acvristica. Fiind de sticla e fragil dar am luat si un furtun special, tot de acvaristica, cu care golesc solutia fara sa ma murdaresc. M-a costat sub un milion toata treaba si daca faci ceva mai mic iese mai ieftin (compresor mai mic, numai o rezistenta, piatra aia mai mica, sticla mai putina)

eu am facut pina acum 2 bucati de astfel de cuve de corodare25x35x2cm exact cit sa incapa o coala de scris si in ea incape 2litri de cloruraacum nu mai am si am ajuns la concluzia ca trebuie pe jumatate cuva, adica 25x15x2cmnu am facut deloc cablaje asa mari,desi fac 2..5buc./lunacuva o fac la orice magazin de geamuri si o lipesc cei de acolo cu siliconeu o tin mereu cu clorura si cam dupa 1an se dezlipeste sticlaclorura nu o incalzesc sau bag bule de aeram corodat cablaje si la -5 grade, intradevar mai greu dar merge ca nu ma grabescclorura care o folosesc este de la fabrica cumparata si daca o incalzesc cred ca corodeaza in 2..5 minute