Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformatoare sudate


CATA2003

Postări Recomandate

Daca nu doresti caracteristica externa cazatoare, iar secundarul nu va fi pentru inalta tensiune cum era destinat initial, demonteaza-i suntul magnetic si renunta la el.Dacai tai sudurile pentru rebobinare, vezi ca taieturile sa nu fie prea mari, sa nu depasesti volumul sanfrenului initial, iar sudarea in final fa-o in argon (WIG), ca zona influentata termic sa fie cat mai mica, sa nu paradesti bobinajele.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Daca nu doresti caracteristica externa cazatoare, iar secundarul nu va fi pentru inalta tensiune cum era destinat initial, demonteaza-i suntul magnetic si renunta la el.Dacai tai sudurile pentru rebobinare, vezi ca taieturile sa nu fie prea mari, sa nu depasesti volumul sanfrenului initial, iar sudarea in final fa-o in argon (WIG), ca zona influentata termic sa fie cat mai mica, sa nu paradesti bobinajele.

eu vreau sa-l folosesc pt un redresor auto , sau poate pt sudura in puncte , deci daca iau sunturile jos , nu o sa se incalzeasca asa puternic ? sau ce rol au?
Link spre comentariu

eu am vazut transformatoare de iesire de la amplificatoare peavey de chitara originale sudate la baza si cu tole de 0.5 mm si nu gasesc explicatia inca sunt in mari dubii legat de transformatoarele de iesire la amplificatoarele cu lampi :-?

probabil erau de frecventa joasa amplificatoarele si nu aveau asa curenti turbionari mari (d.p cu frecventa)
Link spre comentariu

... deci daca iau sunturile jos , ... sau ce rol au?

Shunturile magnetice sunt astfel plasate incat sa provoace o slabire a cuplajului magnetic intre primar si secundar, asa ca efectul care se obtine este marirea reactantei de scurtcircuit. Caracteristica externa a trafului echipat cu shunt magnetic va deveni cazatoare.

eu vreau sa-l folosesc pt un redresor auto ...

Daca vrei sa-l folosesti pt un redresor auto clasic, la care nu vrei sa reglezi curentul prin interventia asupra cuplajului magnetic intre primar si secundar (caci se poate si asa, in mod asemanator cu procedeul folosit la trafo sudura), atunci ai nevoie de o caracteristica rigida, deci nu cazatoare, deci vei inlatura shunturile.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări