Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformatoare sudate


Postări Recomandate

Daca e sa ne uitam prim diverse aparate observam ca transformatoarele mai nou toate sunt sudate , tolele sunt din ce in ce mai groase , iar lacul de pe ele aproape ca lipseste .Intrebarea este cum de nu se ard , tinand cont de curenti turbionari din ce in ce mai mari , si practic tolele sunt in scurt , din cate stiu eu un pachet de tole ar trebui sa aiba o intrerupere intr-un punct sau mai bine zis un intrfier.De multe ori dupa ce taiam sudura la un transformator si il rebobinam acesta se incalzea excesiv si infinal ....fum ....oare de ce?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

conteaza si in gol,ca daca traful e bobinat economic,se incalzeste si in gol(de ex are sarma cat pt 200v,la modul normal, dar cat pt 230 la modul economic)

Uite cum sta treaba , am intrat in posesia a catorva trafuri de cuptor cu microunde, unul dintre ele avea secundarul in scurt , nu se vedea sa fi fost supraincalzit , arata perfect normal , numai ca se incalzea in 3 secunde si avea vreo 100v pe iesire , azi am taiat secundarul jos si nu se mai incalzeste asa brusc , ci numai in 40 de minute , dar se incalzeste puternic in acest timp ~ 50 C, de mentionat , nu are secundar pe el , este normal sa se incalzeasca ?Infasurarea de 5v sau de cat este merge , cea cu sarma grosa , la sunturile magnetice nu am umblat (asa am auzit ca le cheama , are ceva tole subtiri intre primar si secundar) ,sarma din primar e destul de groasa , dupa miez as zice ca duce 1 kw , pe el scriind 230v alimentare , deci nu este de 110v.
Link spre comentariu

un traf merge si la 70 de grade,mai ales pt 1hmicroundele sunt emise intermitent,asa ca nici traful nu e folosit tot timpul la maxim

Uite de cand vorbim l-am pus in functiune si ce sa vezi , nu bobina se incalzeste ci miezul , care este sudat si gandeste-te nu are secundar , daca e sa trag pe el ceva putere o sa creasa si mai mult saturatia...
Link spre comentariu

Pe fabricantul de cuptoare , consumul in gol nu il intereseaza mai deloc...Pe orice aparat scrie consumul maxim - cat te costa pe tine curentul , nu mai e treaba lui :ras:

Sa nu uiti ca orice cuptor cu microunde are ventilatie fortata destul de puternica, si la calcularea trafului nu s-a neglijat nici asta !

 

Tu vrei sa il folosesti in aer liber, si in regim permanent! Pe cand in cuptor, el merge in reprize (nu am intalnit niciodata cuptor la care magnetronul sa mearga 60 de minute nonstop, pentru ca nu ar putea rezista mult! - aaa, ca merge rezistenta de gril, asta e alta poveste, aia se alimenteaza direct de la priza...)

 

Si daca ai avea ai tu tehnologia de impregnare de la fabrica, adica : bobinare fara carcasa , pentru ventilatie mai buna; cu lac rezistent la temperatura; uscarea sa se faca in vid, sa scoata tot aerul dintre spire, cred ca nu te-ar mai speria asa tare ca traful tau sta permanent la 70-80 de grade ! Nu uita ca exista echipamente industriale bobinate cu clasa de izolatie termica de 160 - 180 de grade, cu sarma izolata cu fibra de sticla si un lac de impregnare special, sa nu fiarba. La alea nu se sperie nimeni ca nu poate sa tina mana pe bobinaj...

Link spre comentariu

Pe fabricantul de cuptoare , consumul in gol nu il intereseaza mai deloc...Pe orice aparat scrie consumul maxim - cat te costa pe tine curentul , nu mai e treaba lui :ras:

Sa nu uiti ca orice cuptor cu microunde are ventilatie fortata destul de puternica, si la calcularea trafului nu s-a neglijat nici asta !

 

Tu vrei sa il folosesti in aer liber, si in regim permanent! Pe cand in cuptor, el merge in reprize (nu am intalnit niciodata cuptor la care magnetronul sa mearga 60 de minute nonstop, pentru ca nu ar putea rezista mult! - aaa, ca merge rezistenta de gril, asta e alta poveste, aia se alimenteaza direct de la priza...)

 

Si daca ai avea ai tu tehnologia de impregnare de la fabrica, adica : bobinare fara carcasa , pentru ventilatie mai buna; cu lac rezistent la temperatura; uscarea sa se faca in vid, sa scoata tot aerul dintre spire, cred ca nu te-ar mai speria asa tare ca traful tau sta permanent la 70-80 de grade ! Nu uita ca exista echipamente industriale bobinate cu clasa de izolatie termica de 160 - 180 de grade, cu sarma izolata cu fibra de sticla si un lac de impregnare special, sa nu fiarba. La alea nu se sperie nimeni ca nu poate sa tina mana pe bobinaj...

Ok deci o sa-i fac o racire fortata , adica il introbuc intro teaxa de plastic , si montez un ventilator puternic , as putea sa mai bobinez cateva spire inseriate cu primarul , sa mai slabesc campul , dar nu cred ca ao sa aiba prea mare efect din moment ce se incalzeste asa rapid
Link spre comentariu

Ori ca e bobinat economic si se incinge stind degeaba in priza, ori ca e suprabobinat secundarul fata de primar (cum fac multi cind adauga secundare in plus), tot ala e rezultatul. Trebuie sa existe un echilibru si trafo de la cuptoarele cu microunde nu sint un exemplu bun, rar gasesti unul care sa fie bobinat mai cu simt de raspundere, acum 10 ani erau mai mari... :sparge:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări