Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

echivalente sport 208

Guest dj_maxxro
 Share

Recommended Posts

Guest dj_maxxro

Salut , aveti idee cu ce s-ar putea inlocui finalul de linii BU407D/BU606D si dioda de putere 6DRR4P dintr-un televizor antic si de demult sport 208? Am facut o cautare pe internet cu rezultate dezamagitoare .... despre finalul respectiv produs de iprs pe vremea aceea sub licenta SGS-Ates nu am gasit decat niste parametrii elementari (Vcbo=330/400V Ic=10A Pd=60w) fara vreo mentiune asupra timpilor de comutatie ... cat despre dioda respectiva nu am gasit nimic fiind unul din produsele electronicii "comuniste" :tv dupa codul producatorului presupun ca este o dioda rapida de 6A / 400V dar neavand catalogul in fata ramane doar la stadiul de "educated guess"Postez in speranta ca poate cei mai experimentati cunosc componente actuale cu care s-ar putea inlocui cele de provenienta iprsMultumesc anticipat

Salut. La vremea lor am reparat multe tv a/n romanesti (asta prin 1992-1998). Finalul linii la Sport cade extrem de rar si se poate masura usor in circuit daca dezlipesti baza din montaj. De asemenea trafo linii nu am schimbat niciodata la Sport. Un defect frecvent este defectarea diodei recuperare serie 6DRR4P, 6DRR4PR sau 6DRR2P®. Ea poate sa masoare bine pe aparat dar in realitate are contact imperfect si nu lucreaza.Nu ne-ai spus daca finalul e in scurt sau nu, daca dioda masoara bine sau nu, daca condensatorul de recuperare de 22-27nF montat pe radiatorul finalului este in scurt sau nu, etc.Cazul tipic e cand ai tensiunea B+ de 10.8-11V pe anodul lui 6DRR4P iar in catod ai 0. Asta bineinteles cand finalul + C-ul de recuperare sunt OK. In cazul asta 6DRR4P e de vina si in 99% din cazuri daca o schimbi tv-ul merge.Eu am pe stoc 6DRR4P noi mai multe bucati si de asemenea mai multe sasie de Sport casate. Mai am si BUR607D 2 bucati noi noute dar nu merg in cazul asta. Si multe, multe piese pentru tv romanesti.Daca te intereseaza ceva sau nu te descurci poti sa-mi scrii PM.

Guest dj_maxxro

Multumesc pentru raspunsurile prompte tuturortv1, by229 pare o sugestie foarte buna , sunt sigur ca e mult mai rezistenta decat inventiile romanesti in domeniul semiconductoarelor jad, finalul linii este strapuns C-B iar jonctiunea B-E nu inregistreaza nimic (deconectat din montaj), probabil a fost pulverizata ... c-ul de 22nf e ok , dioda este moarta de-a dreptul si ea ; in alta ordine de idei pe vremuri am reparat un sport 213 (parca asta era modelul) si am montat bu607 (se gaseau pe vremea aceea) +dioda antiparalel tv-ul respectiv functionand si in ziua de aziin cazul respectiv aceeasi problema : dioda de recuperare si finalul H distruse amandoua , problema care se repeta din timp in timp ... cauza fiind localizata in racirea "comunista" (ah urasc cuvantul asta dar n-am de ales radiatorul original..daca se poate numi asa o bucata de AL de 20cm2... atingea 60-70 grade).problema rezolvata pe vecie prin montarea altui radiator si inlocuirea componentelor[ quote=JAD]Mai am si BUR607D 2 bucati noi noute dar nu merg in cazul asta. sunt curios care sunt de fapt diferentele dintre BU407/608 si 607

Capsula. BU407 si BU407D sunt in capsula de plastic TO220 si erau de import. BUR607D erau varianta romaneasca in capsula metalica mica. BU608 sunt in capsula mare metalica TO3. Nu s-au folosit pe sport decat extrem de rar.Raman la parerea mea ca totusi Sportul era fiabil in zona de baleiaj orizontal fata de tv stationare la care defectarea trafo linii, TV18 sau a bobinei secundare cu dioda plus BU205 si C recuperare era mult mai frecventa.

Capsula. BU407 si BU407D sunt in capsula de plastic TO220 si erau de import. BUR607D erau varianta romaneasca in capsula metalica mica. BU608 sunt in capsula mare metalica TO3. Nu s-au folosit pe sport decat extrem de rar.Raman la parerea mea ca totusi Sportul era fiabil in zona de baleiaj orizontal fata de tv stationare la care defectarea trafo linii, TV18 sau a bobinei secundare cu dioda plus BU205 si C recuperare era mult mai frecventa.

Sportul functiona cu tensiune mica..si din cauza asta nu apareau defecte.

Guest dj_maxxro

jad, ma uit acum la un bu607d in capsula to-66 (to-3 in miniatura) poti sa explici cum asta este to-220? si nu e de import , e facut de romanai (cuvant folosit pentru a marca dispretul fata de super-stiintele de la iprs)si totusi echivalente are cineva idee? ca sa nu fiu nevoit sa scot bu din alt tv pentru a-l repara pe asta gasesc intrigant faptul ca am vazut atatea "super-stiintze" pe forum si totusi nimeni nu are o idee