Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Technics AZ6

Guest kokolino
 Share

Recommended Posts

Guest kokolino

Buna ziua! Am un deck Technics model RS-AZ6....nu l-am mai folosit de 2ani si ceva.Acum 3 luni am vrut sa descarc o caseta in calculator si m-am gandit sa-l folosesc , dar dupa ce dade-am comanda ,,PLAY" mi se decupla imediat.L-am dat la o cunostinta de incredere la Galati sa mi-l faca contra cost la reprezentanta dar cum aceasta nu mai este a apelat la service-ul unui magazin de specialitate ce vinde televizoare Panasonic . Pretul pentru reparatie a fost de 50 RON...l-am adus acasa dar nu l-am folosit. Acum 2 zile am zis sa ascult o caseta si ...stupoare...canalul dreapta se aude f.f slab.Am desfacut aparatul ...m-am uitat putin ...a fost schimbat un motoras...in rest nici o lipitura modificata. Ma poate ajuta cineva cu o schema sau un sfat !!!. Mentionez ca aparatul l-am luat nou de la reprezentanta ,am dat 4 milioane pe vremea aia...am acte tot la el si nu l-am folosit decat aproximativ 1 an de la data cumpararii in conditii foarte bune. Multumesc anticipat.

Ar fi cam asa:- nu ai folosit aparatul multa vreme => orice cauciuc de transmisie - nu motoras, ci rola presoare, curea, etc., se deformeaza, aia-aia si te miri ce electronica/mecanica hotaraste ca e ceva in neregula si... stop- nu ai folosit aparatul multa vreme => nu iti mai aduci aminte daca era vreo problema sau nu + baietii de la service (nu-i asa ca le-ai povestit "despre ce e vorba"?) au analizat si au hotarat ca:1. e vorba de un motor :)2. de restul nu stiu nimic :(- ce sa faci cu o schema?- eu am luat un deck Sony cu 2 milioane acu' 4 ani de la Consignatia si merge si acum, tu ai dat 4 milioane cand (pe vremea aceea...)?Morala:- asteapta urmatoarea campanie "rabla electronica"- ia-ti un mp3/mp4/divx/... player- daca chiar iti trebuie un cass-deck, cauta altul, testeaza-l bine, cumpara-l (nu cred sa te coste mai mult de 100 USD, cam asta a fost pretul de pe vremea lui Ceasca incoace, ca doar nu vrei Nakamichi, chiar: mai exista firma asta?) si... foloseste-l, altfel vezi liniuta de dinainte sau... da drumul la radio!