Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

compaq armada problema

Ice Age
 Share

Recommended Posts

SalAm facut rost de laptop :101 , dupa intrebari pe forum si de alimentator :freaza: , dupa ce am instalat eu ce aveam de instalat in el......... hop pisica neagra :tv problema e ca dupa ce buteaza si lucreaza sub wind , dupa 5 minute sau dupa 15 minute, depinde cum il apuca, se blocheaza, nu mai raspunde la nci o comanda , nici un mous nici ctr alt del , nimic nimic si ramine asa ca prostu cu imaginea pe display. Singura comanda care o vrea e aia in care ii scot alimentatorul :sparge: .Laptopul este compaq armada e500 , procesor intel 850 ,memorie 128 sdram.Am incercat toate variantele : cu alti acumulatori , fara acumulatori, cu alimentator , fara alimentator (doar acumulatori), cu alte memorii, cu alt hard , nu a avut nici un efect; se bloca cind avea el chef. Versiunea extrema la incercatul asta a fost sa ii scot memorile sau hardul atunci cind era blocat ca poate da si el un semn , o eroare ceva - nimic. Avea si hardu scos si memorile iar el ramasese cu aceeasi imagine ca in momentul blocarii In concluzie nu e ceva legat de soft , la un moment dat cind era blocat a zis ceva de o eroare de memorie si si-a dat restart. Daca poate cineva sa ma ajute sau se pricepe la reparatii il astept cu sfaturiStima

hmmm...tare interesant...daca zici tu ca ai incercat si cu alti rami si tot asa face inseamna ca ii ceva cu placa de bazaverifica in ce stare sunt condensatorii si mai ales cei de pe langa chipul video, probabil ai vreunu in scurt pe acolo... daca nu e asta... nu stiu ce ar putea fi....poate trebe sa iti iei un bearbone sau o placa de baza(care nu sunt sigur ca o sa iti fie tare usor)incearca la un magazin care are laptopuri second poate au vreunu fara hard,rami sau cu ecranul crapat...sper sa iti rezolvi problema bafta

la o verificare vizuala totul pare ok nu am aparatura de masura si scule necesare lipire control etc :( ( sper la un om de bine care se pricepe si e din bucuresti )mai incerc varianta sa sterg contactele de la memorie poate de la caldura nu mai face contact bine dupa care urmatoarea varianta e jihadu :sparge:later: nu vrea , adica vrea tot ca el

in cazul asta mai bine mergi la un magazin de compuri cu el... de preferinta la unul care se ocupa si cu vanzare de compuri si laptopuri second hand si vezi acolo daca poti sa rezolvi ceva... sa iti dea o placa de baza... sau sa ti-l testeze ei...alta solutie nu pot gasi deocamdata... mai ales ca nu ai propriu zis cu ce sa "lucrezi"bafta!!!aaa... inca ceva... nu se incalzeste excesiv procesorul?nu face galagie mare ventilatorul de pe procesor?

multumesc mult pt suport, partea nasoala e cca stai in Oradea, inca mai astept pe cineva din buc care sa se uite live la el.nu mi sa parut ca ar avea alt sunet mai deosebitintre timp mi-a bagat un mesaj de eroare imediat dupa boot:hardwarw malfunctioncall your hardware vendo for supportNMI: Parity Check / Memory Parity ErrorNMI: Channel Check / IOCHKThe Sistem has halted

poate ai un amic cu un laptop cu memorii compatibile cu al tau... mesajul ala ar sugera ca problema ta sunt memoriile...ca sa te convingi, ar trebui sa le schimbi... nasol e ca memoriile de lap sunt cam de 2 ori mai scumpe ca echivalentele desktop, la aceeasi capacitate...

... placa de baza semibusita. mai precis, controllerul de memorie a luat-o pe campie!!!nu prea ai ce-i face, in afara de schimbarea placii de baza... controllerul ala e inclus in northbridge... adica intr-unul din cele 2 mari chipuri de pe placa de baza...btw... esti sigur ca n-ai nimic, nici un fel de scame in sloturile de memorie???esti sigur ca nu e vre-un pin care a cedat pe-acolo??? ca foarte rar se intampla ca numai o bucatica de chipset sa moara... de regula moare complet, si in ala e inclusa si interfata de control si date cu procesorul... daca murea de tot, biosul fluiera ca nu gaseste proc, nu numai memorii...

nasol moment :cry: am un amic care o placa de baza identica da cu cipul video busit si care poate sa mi-o cedeze pt a lua de pe ea ce am nevoie , dar la capiolul scule si testere am in casa doar flex si rotopercutanta, asa ca pot sa tin laptopul ca masuta de cafea pina se incumeta cineva sa imi dea o mina de ajutor HELP !!!Stima

Nu cred ca e din cauza pinilor memoriei : am lasat doar o memorie pe un slot si sa blocat , am mutat memoria pe al doilea slot si la fel a facut, am incercat cu cealalte memorii pe fiecare slot separat si tot sa blocat . Nu am inteles pe ce considerente se blocheaza, adica s-a blocat si cind i-am dat '' forja '' si cind a stat degeaba, pasta de la proc isi face treaba ca se incinge radiatorul- oricum poate sa se blocheze in minutul 1 sau 20 , am incercat sa-i fac memtest86 si pe la minutu 13 si ceva iar s-a blocat ( numar cu ghinion nuu :))),

fii atent: placutele de memorie se pun intr-un slot, da???slotul ala are si el pini de lipire pe placa.daca din diferite motive unul din ei are lipitura slabita, controllerul incepe sa se comporte ca si cum ai avea placuta de memorie defecta, desi problema nu e la ea, ci la conexiunile intre slot si placa de baza.daca lepul a incasat busituri (scapat pe jos, dat cu pumnu' in el, alte chestii de genu'), posibil si ca placa de baza sa se fi crapat, si trasee, unul sau mai multe sa fie intrerupte... in functie de temperatura, pozitie, etc, se mai poate ca traseele sa faca inca legatura, apoi sa se desfaca aleator...lamurit??s-ar putea sa mai fie si altceva: sursa.mai precis, stabilizatoarele de pe placa de baza... o tensiune incorecta poate des cauza functionarea ciudata a circuitelor alimentate din ea...in fine... daca nu ai scule, etc, mai bine renunta...o sa bagi ceva parale in sculele alea... si oricum, la gradul de integrare a componentelor dintr-un laptop, e foarte greu sa repari ceva fara sa strici altceva... numai daca ai, vorba aia, maini de chirurg te descurci!!!

o sa bagi ceva parale in sculele alea... si oricum, la gradul de integrare a componentelor dintr-un laptop, e foarte greu sa repari ceva fara sa strici altceva... numai daca ai, vorba aia, maini de chirurg te descurci!!!

cam bine zici MifTysculele folosite in electronica sunt foarte scumpe...si daca nici nu ai "talent" le cumperi degeaba..... :nas: :16

bani in scule de electronica nu o sa prea bag am alte pasarele la mansarda unde la fel ca si aici iti trebuie abilitati de indeminare, oricum pt ele e de ajuns un letcon si un aparat de masura.Am luat intre timp pinii la verificat sa vad daca au continuitate si dupa aparat spune ca au , poate ca in tensiune sa faca ,sau sa nu faca contact.Oricum chiar daca las o singura memorie pe oricare din cele doua sloturi , simptomele sint la fel, deci buba e dincolo de pini si sloturi .Chiar nu e nimeni din buc care poate sa ma ajute si sa dea un un consult la masinaria care este ?Stima

Ice Ageziceai ca ai un prieten care are o placa lafel cu ata cu chipul video arsmergi la un prieten unde sa ai acces la un pistol cu aer cald sa poti da jos chipu ars...sa il pui pe al tau care teoretic e bun si sa incerci asa (asta in cazul in care placa lui nu mai are si alte probleme)nu stiu daca merita osteneala....bafta!!!

In primul rind tin sa va multumesc la amindoi pt interesul acordat acestei probleme !In alta ordine de idei speram ca cineva din Bucuresti poate sa ma ajute cu cunostintele si ustensilele lui in domeniul electronicii , dupa cum spuneam mai sus ca si scule detin minimul pt a face lipituri si masura o rezistenta ,etc; iar cunostintele idem.Sa ma apuc acum sa iau un pistol cu aer mai pun ceva si iau direct laptop nou, asta daca nu dorm in fata usii cu noua achizitie in brate ( cei insurati stiu codul).Stima