Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UBUNTU - Nautilus - nu vede toate folderele si fisierele


yo9hnf

Postări Recomandate

La mine a fost usor...in lactoc am numai un hdd :DPana la urma l-ai bagat sau ai renuntat la el ?Ontopic: La gentoo e un pic mai nasol ca trebuie compilat totul din sursa ( desi poti sa iei si binarele gata facute, dar atunci nu mai are rost sa te chinui cu Gentoo daca le preferi asa ) si ia ceva vreme, dar apoi o sa vezi ca daca il compari cu bubuntu gentoo o sa zboare.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

PIERDERE DE TIMP !Mai bine lasam maneaua. Macar mergea ok. Cu debianul nu am avut timp sa mai incerc asa ca mi-am reinstalat o manea mai veche, 6.06, care bine-nteles ca nu vede placa video ( radeon 9250 ) si trebuie sa-l mai gadil cam pe peste tot PS : cel mai tare ma deranjeaza baleiajul vertical de 60Hz . Eu folosind de vreo 10 ani numai 85, simt imediat 60 Hz si ma apuca durerea de ochi.Totusi....sa mai incerc cu DEBIANul sau tot cu MANEAua ???

Link spre comentariu

Pt ca e gratuit?si nu trebuie sa platim pt el?Cu Ubuntu cand l-am incercat nu am avut nici un fel de probleme,(instalare mod text),ar putea fi chiar implementat in unitatile de invatamant,scapand astfel bugetul de banii dati pe licentele de windows,(in primul an de linux ar putea fi cheltuiti pt instruirea personalului,iar din anii urmator ..pt alte investitii.)Daca ati observat si in calculatoru ala de 200euro sau cat o fi, e bagata si o licenta de windows...la fel de bine ar putea fi bagat si in unitatile bugetare...economisind multi $$$. mai ales ca se tot plang ca nu ajunga banii :ras: Pt. office este ok linuxu.

Link spre comentariu

pana au sa-si dea seama ca "sistemul de operare word nu merge pe linux", cum bateau cretinii din parlament si ministerul invatamantului campii cand cu olpc-ul... cica de-aia n-au aprobat in romanica proiectul, si-afara s-au inghesuit la olpc tari care numai subdezvoltate economic nu sunt: statele uimite, germania, franta, etc...

Link spre comentariu

... ce-mi place ca esti in kde cu iconsetul default din gnome... si cu skin de IE7 in iceweasel!!! :rade: ce ma enerveaza la debilian netinstall (e un iso de vre-o 2-300 de mega, cu doar sistemul de baza, fara X, fara kde/gnome, si fara majoritatea aplicatiilor, alea se iau cu apt-get dupa instalare) e ca nu are pppoe!!!asa ca daca ai rds si n-ai router, sa-ti dea un ip fix, sufletu' instalare customizata, nu poti face altceva decat sa tragi dihaniile alea de iso-dvd, si sa instalezi de pe ele!!!...ah, si vasile mai sunt niste motive minore care iti cer un linux instalat: daca vrei sa compilezi un kernel de router, e aproape imposibil din windows, intai ca tre' cygwin, si in al doilea ca winul te ia de bou, si iti taie accesul la com si lpt, fara sa te intrebe (si nu numai in cazul asta... mai sunt multe alte situatii in care se comporta la fel... ceea ce, avand in vedere ca e destinat in principal pietei americane si canadiene, mi se pare perfect normal!!! :ciuda: ). unde pui ca daca vrei sa activezi accesele alea, nu numai ca tre' sa fii pe cont de administrator, dar te mai si pune sa dai vre-o 4-5 rebooturi, doar-doar oi renunta!!! :sparge: pe langa asta, am incercat niste interfete de programare din linux... alea mi s-au parut mult mai usor de folosit decat echivalentele windows...practic, ce poti reprosa cu adevarat unui sistem linux sunt probleme de compatibilitate cu windows, dar aici nu mai e vina lui: crezi ca microsoft ar oferi necesarul de documentatie astfel incat sa obtii interoperabilitate 100% intre softul scris pentru windows si functiile kernel din linux???sau ca ar fi dispusi sa ofere surse si documentatie sa poti compila un directx nativ, compatibil atat cu jocurile scrise pentru win, cat si mediul unix/linux, in linux sau bsd???sau, in fine, ca ar renunta la kktul bagat de ei in xml-ul ala "m$-style", care e mai nou, formatul default din office, astfel incat sa fie 100% compatibil cu xml-ul standard, folosit in openoffice/abiword/koffice???ar trebui sa fii cel putin naiv sa crezi asta!!! :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări