Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carcasa amplificator

mely17
 Share

Recommended Posts

Salutare!! Vreau sami fac un amplificator la care imi mai trebe carcasa si modulele de amplificare!!!! Intrebarea este ca pot sa pun transformatorul in carcasa separata? Distanta intre cele 2 carcase va fi de 1m!!! Condensatoarele de filtraj sa le pun in carcasa amplificatorului sau in carcasa trafului? Este bine cea ce vreau sa fac?O seara placuta Bernat!!!

• 4 weeks later...
  • 2 months later...
Guest Adrian23

Nu este riscant deloc, deoare e mai bine intro carcasa separata sursa fata de amplificator doarece daca ai un amplificator mare, care solicita curent mare acolo si campurile magnetice produse de trnaformator sunt mai mari si ai sanse de bruaje.Eu facut amplificatoare si mai am 2 de facut si tot asa le fac, surs va fi separat deoarece la 2 x 250W deja e nevoie de un tranformator mare si acolo e putere serioasa nu gluma.Deci poti pune linistit separat si chiar iti recomand. Pa si succes !!! Adrian

Nu este riscant deloc, deoare e mai bine intro carcasa separata sursa fata de amplificator doarece daca ai un amplificator mare, care solicita curent mare acolo si campurile magnetice produse de trnaformator sunt mai mari si ai sanse de bruaje.Eu facut amplificatoare si mai am 2 de facut si tot asa le fac, surs va fi separat deoarece la 2 x 250W deja e nevoie de un tranformator mare si acolo e putere serioasa nu gluma.Deci poti pune linistit separat si chiar iti recomand. Pa si succes !!! Adrian

dar sunt amplificatore de 1-2 KW care au traful in aceeasi carcasa(toroidale)nu prea vad de ce ai pune in carcasa separata un traf de 600 W

nu cred ca cele de 2kW sunt pentru casa,ca in sonorizari nu conteaza un usor zgomot in + :ciuda:

asa este , nu sunt pt casa dar oricum nu prea am vazut ca transf toroidale sa bazaie prea tare

Am vazut foarte multe astefel de amplificatoare, sursa separata si chiar si modulele separate in carcase diferite. Executate impecabil.Mely, daca vrei ceva poze ca sursa de inspiratie, da-mi un mesaj privat :da

de ce nu le pui aici sa ne "clatim si noi ochii"????

• 4 months later...
  • 4 months later...
Guest Adrian23

Intradevar BRAVO djlove, :aplauze , sunt lucruri foarte faine si cum a spus si buzea ai facut prelucrari mecanice forate fine si in acelas timp si moderne, poti sa mergi cu el peste tot nu te faci de rusine....BRAVO.

Imi poti spune de inde ai facut ros de carcase,.....nu am cu nimic probleme dar la carcase stau cam prost,....e super lucrarea asta: http://it.tinypic.com/view.php?pic=jpasnn&s=5, de unde ai facut rost de acele picioruse superbe??.....lucrezi undeva un se fac asemenea lucruri (ma refer la carcase) sau le-ai cumparat???

Daca stii de unde pot sa imi fac si eu carcase trimite-mi un sait sau da-mi cateva idei.....

In rest succes in continuare, nu te lasa de aceasta meserie frumoasa pe care o avem.........(ELECTRONICA) :da

:aplauze