Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

o curiozitate in legatura cu audigy 2 pe usb

niku_dj

Recommended Posts

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

la iesire de pe intrare optica

http://www.elforum.info/download/file.php?id=21996mie mi se pare ca am fost destul de explicit...in fine... explic...am placa asta si de pe un receiver de satelit ii dau senmal audio optic pe s/pdif in si imi scoate doar doua canale...problema mea e cum sa o fac sa imi scoata pe toate canalele... exista ceva soft pt asa ceva?din softu de la creative nu se poate... am incercat... nu proceseaza decat semnalul care il primeste din laptop... am incercat si intrarea analogica si tot asa....si in plus nici nu vede placa de sunet de la laptop cand e conectata cea pe usb

chiar daca nu pot sa bag semnalu in laptop nu e nici o problema... important ar fi sa pot sa obtin 5.1 la iesire ... intrarea e stereo... placa o folosesc pe post de convertor digital-analogic, avand o fidelitate mult mai mare decat o conectare analogica a receiverului direct la amplif.dar nu cred ca am sanse... daca zici ca nu pot baga semnalul in laptop...mie mi-ar fi trebuit un programel care sa preia semnalul stereo de pe intrarea digitala si sa il trimita spre toate iesirile analogice(astfel obtinand 5.1), pentru ca placa reda 6 canale doar cand primeste semnal de pe usb... nici de pe intrarea analogica nici de pe cea digitala nu reda decat stereoDr.L scuze ca insist dar am senzatia ca tot nu ai inteles despre ce vbmulte multumiri pt promptitudinetotusi ma poate ajuta cineva?

intr-adevar n-am inteles :nebunrau:mai incerc o data:vrei sa scoti din laptop semnal 5.1 prin placa externa?semnalul va veni de la reciever pana la placa de sunet in format digital si stereodeci laptopul trebuie sa transforme(cu ajutorul placii de sunet) semnalul stereo in 5.1?pai sa-l transforme propriu zis nu va putea niciodata,e ca si cum ai incerca sa faci din mono->stereo,,insa merge sa faci un pseudo 5.1(adica separa cat de cat frecventele pt fiecare satelit)si recieverul nu are iesire 5.1?

:101

cam asta as vrea

receiverul este un optibox hdcx

Posted Image

care zice ca stie dolby digital... dar pe placa imi da doar stereo, nu inteleg(probabil pe satelit se emite doar stereo), sau placa nu stie sa primeasca alt semnal decat stereo de pe alte surse decat usb...

de pe usb imi merge cum trebe

asta ii motivu pentru care as vrea sa trec semnalul prin laptop

Dr.L pls nu te supara pe mine dar chiar as vrea sa fac asta si nu stiu cum...

metodele prin care credeam eu ca se poate le-am incercat(driverele+programul de la CREATIVE)

exista ceva program pentru asta sau nu?

chiar daca nu e chiar 5.1(stiu cum sta treaba cu transformarea)dar avand in vedere ca placa nu face asa ceva de bunavoie si nesilita de nimeni as vrea sa o "pacalesc" :sparge: sa pot asculta ceva radiouri de pe satelit si sa vad ceva filme cu ceva mai mult decat stereo... dupa cum ziceam... chiar daca e doar pseudo 5.1... si quadraphonic daca ar fi ar fi OK :41

sau placa nu stie sa primeasca alt semnal decat stereo de pe alte surse decat usb

pai asta ar cam fi problema,ca placa are intrarile doar stereo(cea analogica si cea digitala,usb-ul e altceva)ar trebui sa mearga ce ai spus tu,cu niste programe specializate,insa eu nu stiu nici unul(nici n-am pe ce sa ascult in afara de stereo)recieverul cem mai probabil scoate 5.1 pe digital,dar iti trebuie si un aparat cu intrare digitala care sa stie 5.1(vre-un sistem audio)nu merge sa ocolesti laptopul?adica recieverul n-are iesire analogica 5.1? sa conectezi sistemul audio direct la el si gata,ai si 5.1 cum trebuiesau sistemul tau audio n-are intrare digitala pt 5.1?n-am de ce sa ma supar,incerc sa te ajut in limita conostintelor mele :da

mersi mult pentru ajutordin pacate sistemul meu audio nu are intrare digitala, el fiind alcatuit din doua amplifuri si o combina sony doua boxe unitra si doua boxe lovemomentan un amplif l-am inprumutat unui prieten si daia am zis ca ma multumesc si cu quadraphonic... ceva recomandare?(daca cot nu stiu nici eu nici tu de ceva programel)poate imi dai ceva idee mai buna.... initial m-am gandit la un sist 5.1 dala najpa... da nu imi place ca nu are decat basi(pe SW) si inalte(vroiam da il folosesc ca preamp).... medii prea putine....

... eu cred ca prelucrarea asta ai putea-o face cu niste filtre, urmate de un mic amplificator pe fiecare canal din cele 6 (aka 5+1 canale).insa habar nu am cum sunt separate canalele alea... ma rog 1 e subu', deci un filtru trece-jos, dar incolo, pauza!!!stie cineva ce fel de filtre s-ar putea utiliza pentru celelalte 5 canale???numai niste trece-sus si trece-banda???daca e asa, ai scapat!!! :da

sunt sigur ca nu sunt doar niste filtre pasive....cred ca tre sa fie ceva filtre active care sa faca si ceva "separare in timp" (ceva de genu delay) a semnaluluiar fi super daca ar fi cineva care sa stie mai exact cum sta treaba...pt mine ideal ar fi ceva softuletz care sa stie sa faca toata minunea asta...am vazut ceva sistem 5.1 care facea shmecheria asta...