Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lx - Cx Meter


yo6pir

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Am gasit un site unde acelasi autor al acestui Lx-Cx Meter, VK3BHR, posteaza o varianta construita in jurul unui microcontroler 16F84:http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/~rice/lc/Posibil o varianta utila pentru cei care dispun de acest microcontroler si nu dispun de 16F628!

nu reusesc sa simulez in proteus nici una din variate :( ori faci figuri programul. e am niste 16f84 si vreau sa fac un l/c metru ma negoie. imi afiseaza doar calibrating cand dau pe masurat bobine
Link spre comentariu

nu reusesc sa simulez in proteus nici una din variate :(

Man, Si eu iubesc LTSpice, care m-a ajutat foarte mult in anumite conditii, dar incearca sa nu ceri prea mult de la simulatoare. Parerea mea ca ar fi bine sa treci direct la partea practica, cel putin in situatia de fata. Referitor la mesajul de eroare care ti-l da, iti sugerez urmatoarele directii de actiune:- revizuieste cu atentie documentatia autorului;- revizuieste mesajul meu "SEMNALARE EROARE IN SCHEMA LUI VK2CMZ !!!" de la pag.4 a acestui thread si vezi daca nu cumva te afli in vreo situatie asemanatoare;- incearca sa verifici daca oscilatorul realizat pe baza comparatorului LM311 iti functioneaza sau nu, utilizand un osciloscop; daca acesta nu misca, atunci uC-ul n-are ce sa calibreze, hi.Dupa verificarile de mai sus, om mai vedea!Cu stima,Nea Bobina
Link spre comentariu

Am gasit un site unde acelasi autor al acestui Lx-Cx Meter, VK3BHR, posteaza o varianta construita in jurul unui microcontroler 16F84:http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/~rice/lc/Posibil o varianta utila pentru cei care dispun de acest microcontroler si nu dispun de 16F628!

nu reusesc sa simulez in proteus nici una din variate :( ori faci figuri programul. e am niste 16f84 si vreau sa fac un l/c metru ma negoie. imi afiseaza doar calibrating cand dau pe masurat bobine
la montaje de genul acesta nu reusesti mai mult doar sa vezi daca hexul este bun si iti da comenzile catre afisor,doar atit am verificat si eu...
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

YO3,YO3, CQ, CQ, pls F1 me..

Are cineva din Bucuresti releul folosit in acest montaj?

Ma refer evident la modelul cu PIC16F628, http://yo6pir.wordpress.com/proiecte/lxcx-meter/ ..

Ca eu nu l-am gasit, desi am Maica Domn.-it la greu..

Acuma nu ca mi-ar fi greu sa dau niste gauri si sa adaptez ce am, dar parca e prea frumos montajul sa il macelaresc.

Ofer alt releu la schimb, model asemanator, evident virgin, sau unul superior, + berea de rigoare...

Multumesc anticipat.

PS. Evident ca am nevoie doar de unu. Daca as fi obraznic as cere 2, ca alte relele+dublu la bere se gaseste. (Am 2 cablaje, pt "Surprize surprize" unui amic, care m-a ajutat de multe ori. Da, sunt chiar indraznet..)

Link spre comentariu

Probabil ca respectivul releu poate fi gasit si pe vechile placi de modem "adevarat" 14400 kbps - 33600 kbps.Pana la introducerea celebrelor "connexant - software modem" am tot vazut asemenea relee.

Link spre comentariu

Are cineva din Bucuresti releul folosit in acest montaj?

Salut Flor,Pentru releul respectiv, eu am folosit un reed. O sa-ti dau eu unul cand ne vedem pentru sarcina aia. Dar daca te grabesti, poti sa pui aproape orice fel de releu de dimensiuni mici, evident cu conditia de a-l alimenta la tensiunea nominala. Pentru asta ai stabilizatorul montajului, care poate pleca si de la 12V... Daca vrei sa alimentezi de la baterie de 9V, exista relee de 6V... etc. Nu e critic. Reed-ul e mititel ca dimensiuni si e mult mai silentios, aia e tot.Cu stima,Nea Bobina
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări