Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio AM/FM vintage

aghora17
 Share

Recommended Posts

treaba e asa:am un radiocasetofon care la vremea lui a fost o bijuterie. Din motive sentimentale vreau sa-l repar. Problema este urmatoarea:condensatorul variabil (4 valori intr-unul), s-a bulit.Constat ca de la momentul cand el era cireasa de pe tort (1980) si pana azi, nu prea se mai fac condensatore variabile deloc. asa ca ma vad pus in fata unei situatii destul de neplacute pe care nu prea stiu cum sa o apuc.presupunand ca o sa gasesc o solutie mecanica la un condensator cules de pe undeva si plantat pe placa, ce pasi ar trebui sa urmez ca sa il reacordez? Ce scule mi-ar fi necesare? as prefera sugestii simple evident, sau macar de principiu, pentru ca nu o sa ma apuc sa cumpar acum generator de semnal sau analizor de spectru.am incercat sa pun osciloscopul pe partea de intrare pe la circuitele de antena, mixer etc (si, evident, nu prea ma gasit nimic folositor, decat ca am un semnal destul de murdar bla bla bla. cine are experienta ar trebui sa stie de fapt ce se vede prin zonele alea).cineva mi-a sugerat sa injectez niste semnale clare in antena (ma gandeam sa imi fac un DDS, pentru ca e cel mai simplu) si ca acordez dupa aia circuitele. simplu, dar tot in ceata sunt.am experienta cu circuitele digitale, dar la (depanarea) RF sunt in aer, asa ca orice sugestie (autorizata, experimentata) e binevenita.\si niste condensatori variabili ar fi excelenti, poate poate s-o potrivi vre-unul, macar mecanic (imi trebuie ceva la 90 de grade)Multam.

• 2 weeks later...

e relativ simplu de acordat.dupa ce schimbi variabilul cu altul de valoare aproximativ egala reglajul se face in felul urmator:1. se trece aparatul pe UM, la capatul inferior al benzii ( aproape de capatul scalei - 525Khz ) si se receptioneaza un post cunoscut ca frecventa ( de ex. Radio Antena Satelor sau Radio Oltenia Craiova -558KHz). se face acordul oscilatorului din bobina oscilatorului a.i. frecventa afisata pe scala sa corespunda cu frecventa postului cunoscut ca frecventa -558Khz2. se trece aparatul pe UM, capatul superior al benzii ( aproape de 1605Khz ) si se receptioneaza un post cunoscut ca frecventa, dupa care se acordeaza din trimerul oscilatorului a.i. frecventa de pe scala sa corespunda cu frecventa postului receptionat3. se trece la punctul 1 si se reajusteaza fin bobina, se trece la punctul 2. si se reajusteaza fin condensatorul s.a.m.d. pana cand frecventele corespund pe scala aparatului4. se trece pe RO Craiova si se ajusteaza fin din bobina circ. de intrare pe receptie maxima ( voltmetrul indica tensiune maxima la iesirea demodulatorului MA )5. se trece pe postul apropiat de 1605Khz si se ajusteaza cond. trimer al circ. de intrare a.i. sa fie semnal maxim la iesirea demodulatorului MA6. se repeta procedura de la pct. 4, 5 de cateva ori7. procedura se face cu RAA decuplat sau receptionand posturi slabe a.i. RAA sa nu intre in actiune.toate cele bune,baza